U galaksiji u sazviježđu Djevica, udaljenoj oko 360 miliona svjetlosnih godina od Zemlje, naučnici su primijetili da crna rupa sija jače nego ikada ranije, piše Reuters.
- Mogli smo da posmatramo buđenje masivne crne rupe koja je iznenada počela da se hrani plinom dostupnim u svom okruženju, postajući veoma svjetla - rekao je Klaudio Riči, astrofizičar i koautor studije o fenomenu buđenja crne rupe.
- Ovakvo ponašanje je bez presedana - dodala je Paula Sančez Saez, koja je blisko uključena u studiju.
Crna rupa je oko 1,5 miliona puta teža od Sunca. Poređenja radi, crna rupa u centru Mliječnog puta ima masu četiri miliona puta veću od mase Sunca.
Supermasivne crne rupe kidaju zvijezde i sve ostalo u svom gravitacionom dometu. Istraživači su ukazali na ovo i rekli da je rotirajući disk difuznog materijala formirao crnu rupu u centru galaksije SDSS1335+0728.
Takve oblasti aktivnosti zrače energiju na veoma visokim temperaturama. Oni čak mogu zasjeniti i same galaksije.
Međunarodni tim astronoma sada analizira podatke s niza teleskopa da vidi da li je aktivnost crne rupe privremena ili će se nastaviti u doglednoj budućnosti. Vjeruje se da većina galaksija ima crnu rupu u svom jezgru, uključujući i Mliječni put.
- Ovo je nešto što bi se moglo dogoditi i s crnom rupom u Mliječnom putu - rekla je koautorica studije Lorena Hernandez Garsija.
Za sada, crna rupa u Mliječnom putu ostaje "uspavana".