TESTIRANJE

Ovo je Nokia rover koji će NASA lansirati na Mjesec

Očekuje se da će misija trajati dvije sedmice

Nokijin rover. Smartlife/Ilija Baošić

Smartlife/Mondo.rs

7.3.2023

Dok svijet okreće svoju pažnju ka 5G tehnologiji, Nokia ima drugi pristup, te istražuje potencijal 4G tehnologije u svemiru. Na MWC 2023 sajmu, Nokia je predstavila lunarni rover koji će testirati 4G komunikaciju na Mjesecu.

Iako djeluje da u poređenju sa 5G, 5.5G, pa čak i pričom o 6G tehnologiji ova vrsta povezivanja gubi na značaju, projekat finske kompanije predstavlja značajan korak u razvoju rješenja koja će biti korisna u budućim svemirskim misijama.

Tehnologije korisne u misijama

NASA je 2020. godine dodijelila kompaniji Nokia ugovor vrijedan 14,1 milion dolara da napravi prvu 4G LTE mrežu na Mjesecu kao dio projekta u kojem su angažovane razne kompanije da razviju tehnologije koje agenciji možda biti korisne u misijama kao što je Artemis.


Nokijin rover. Smart life/Ilija Baošić

Nokia rover će ove godine naći na Mjesecu u okviru IM-2 misije, koju će u svemir poslati Falcon 9 raketa kompanije SpaceX, a na površinu Zemljinog satelit spustiti Nova-C lender. Nakon slijetanja, potrebno je ostvariti komunikaciju između rovera i lendera, a ona će se odvijati na frekvenciji od 1.800 MHz.

Prepreke komunikacije na Mjesecu

Jedan od izazova koji Nokia želi da prevaziđe jesu ograničenja pokrivenosti koja ne postoje na Zemlji. Kako je visina lendera, u kome će se nalaziti bazna stanica, samo 4 metra, a Mjesec mnogo manji od Zemlje, to znači da će signal dostići horizont mnogo brže, ostavljajući sve iza horizonta u „komunikacionom mraku“.

Dodatno, ekstremni uslovi na Mjesecu, koji uključuju ekstremno visoke i niske temperature, će testirati izdržljivost opreme.

Kako tvrdi glavni istraživač na projektu, Luis Maestro, očekuje se da će misija trajati dvije sedmice, u toku koje će se rover udaljiti od lendera na oko kilometar, a zatim nastaviti da se udaljava kako bi se testirao domet, a očekuje se da će oprema kompanije Nokia omogućiti veće brzine prenosa od trenutnih rješenja agencije NASA, odnosno do 50 Mbps kada je brzina preuzimanja u pitanju.

Ipak, kako se lender i rover napajaju solarnom energijom, oprema će se ugasiti tokom lunarne noći, a iako će naučnici pokušati da ponovo stupe u kontakt, ne polažu velike nade da će ista nastaviti da funkcioniše.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.