PROCJENA KOLIČINE OTPADA

Tim ekologa: Generativne AI aplikacije mogle bi proizvesti milijone tona e-otpada do kraja desetljeća

Iako generativne AI aplikacije poput ChatGPT-a zauzimaju sve veći prostor u svakodnevnom životu, zanemaren je jedan ključni aspekt njihova razvoja

Elektronski otpad. Platforma X

Dž. V.

5.12.2024

Tim ekologa s Instituta za urbani okoliš Kineske akademije znanosti, u suradnji s kolegama sa Sveučilišta Reichman u Izraelu, proveo je istraživanje kako bi procijenio količinu elektroničkog otpada (e-otpada) koji će nastati u narednim godinama zbog širenja generativnih AI aplikacija.

Ogromni resursi i energija

Njihova studija, objavljena u časopisu Nature Computational Science, pokušava izračunati količinu matičnih ploča, baterija i drugih dijelova elektroničkog hardvera koji će biti korišteni za pokretanje generativnih AI aplikacija, a koji će kasnije postati otpad nakon što taj hardver završi svoj životni ciklus.

Iako generativne AI aplikacije poput ChatGPT-a zauzimaju sve veći prostor u svakodnevnom životu, zanemaren je jedan ključni aspekt njihova razvoja - hardver koji ih pokreće. Takve aplikacije obično se izvode na specijaliziranim GPU-ovima spojenim na računarske sisteme smještene u podatkovnim centrima i farmama poslužitelja, kojih je u svijetu sve više.

Generativne AI aplikacije zahtijevaju ogromne resurse i energiju, a veliki akumulatori često osiguravaju nesmetano funkcioniranje u slučaju prekida napajanja. Nažalost, sva takva oprema ima svoj rok trajanja. Kako zastarijeva, dolazi do potrebe za njenom zamjenom, a stari hardver postaje elektronički otpad. Znanstvenici su pokušali procijeniti koliko će e-otpada nastati od sada do kraja ovog desetljeća.

Proizvodnja e-otpada

Za izradu svojih procjena, tim je analizirao količinu hardvera koji je potreban za pokretanje generativnih AI aplikacija u tipičnim podatkovnim centrima te prosječan vijek trajanja tih komponenata. Također, identificirali su broj takvih centara i napravili pretpostavke o rastu potražnje za AI uslugama u narednim godinama. Podatke su integrirali u računalni model kako bi došli do procjena.

Prema modelu, industrija umjetne inteligencije bi, ako se trenutni trendovi nastave, mogla proizvesti između 1,2 i 5 milijuna metričkih tona e-otpada do kraja desetljeća. Također, godišnja proizvodnja e-otpada mogla bi porasti s 2,6 hiljade metričkih tona u 2023. godini na gotovo 2,5 milijuna metričkih tona do kraja desetljeća.

Istraživači naglašavaju da bi ogromne količine e-otpada mogle biti smanjene ako industrija usvoji model kružnog gospodarstva, u kojem bi se stari hardver reciklirao, čime bi se smanjio njegov negativni utjecaj na okoliš.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.