NOVA METODA

Google će početi da prati sve vaše uređaje za 8 sedmica

Regulatori upozoravaju da ova tehnologija "ugrožava korisničku privatnost"

Google

N. H. / Telegraf.rs

20.12.2024

Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promjene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zamijeniti dosadašnje "kolačiće trećih strana". Ova promjena uvodi "digitalni otisak prsta" (fingerprinting), metod koji prikuplja informacije o uređajima i navikama korisnika na način koji je gotovo nemoguće kontrolisati ili zaustaviti.

Regulatori upozoravaju da ova tehnologija "ugrožava korisničku privatnost" i da je Google ranije izjavio kako je ovakvo praćenje "pogrešno i neprihvatljivo."

Google objašnjava da ova odluka dolazi uslijed "napretka u tehnologijama za očuvanje privatnosti" (PETs), što kompaniji omogućava da olakša oglašavanje dok, kako tvrdi, zadržava "očekivani nivo zaštite privatnosti korisnika." Međutim, stručnjaci ističu da je riječ o potezu koji otežava korisnicima da razumiju kako se njihovi podaci koriste i koji rizici iz toga proizilaze.

Za razliku od kolačića, koji se mogu blokirati ili izbrisati putem podešavanja u pregledaču, "digitalni otisak prsta" koristi informacije poput IP adrese, podešavanja uređaja, aplikacija koje koristite i čak navika u pregledanju kako bi kreirao jedinstveni profil korisnika. Ova tehnologija je otporna na tradicionalne metode kontrole privatnosti, što je čini posebno problematičnom.

Britanski povjerenik za informacije, Stiven Almond, istakao je da nova pravila potencijalno krše principe transparentnosti i kontrole nad privatnim podacima.

- Fingerprinting se oslanja na signale koje korisnik ne može lako obrisati, čak ni kada očisti sve podatke o sajtu. Ovo nije transparentno i otežava korisnicima da zadrže kontrolu nad svojom privatnošću - upozorava Almond.

Pored toga, Google planira da ovu tehnologiju proširi na uređaje poput pametnih televizora i gejming konzola, navodeći da je ovo neophodno zbog "dramatičnih promjena u načinu na koji ljudi koriste internet."

Kompanija tvrdi da će ovaj potez pomoći oglašivačima da bolje razumiju efikasnost svojih kampanja u "fragmentiranom okruženju" koje uključuje više platformi i uređaja.

Ove promjene dolaze u trenutku kada se Google suočava s pritiskom američkog Ministarstva pravde, koje razmatra moguće regulacije, uključujući i potencijalnu dezinvesticiju Chrome pregledača. Iako Google tvrdi da će "odgovorno koristiti podatke i pružiti zaštitu privatnosti," mnogi stručnjaci izražavaju sumnju da će nova tehnologija biti korisna za korisnike.

Regulatori su također jasno stavili do znanja da kompanije neće imati "slobodne ruke" u korištenju tehnologije poput fingerprintinga i da svaka primjena mora biti zakonita i transparentna. U suprotnom, regulatorne agencije su spremne da reaguju.

Za prosječnog korisnika, ovo je podsjećanje da razmotri alternative kao što su pregledači s fokusom na privatnost i dodatne mere zaštite na svim uređajima. Nova pravila od februara označavaju početak nove, složenije faze u borbi za očuvanje digitalne privatnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.