NAKON PRODUŽETAKA

Fudbaleri Španije srušili Francuze u dramatičnom finalu i osvojili olimpijsko zlato

Španiji je ovo drugo olimpijsko zlato nakon 1992. godine, a ima i tri srebra

S današnje utakmice. AP

9.8.2024

Fudbalska reprezentacija Španije osvojila je zlato na Olimpijskim igrama pobjedivši u finalu domaćina Francusku (4:3).

Španci su do najsjajnijeg olimpijskog odličja stigli nakon preokreta i produžetka.

Francuska je dobro otvaranje utakmice krunisala u 11. minuti kada je pogodio Enco Milo (Enzo Millot).

Međutim, nije trebalo Špancima dugo da se rezultatski vrate u ovaj susret. Radost Francuza trajala je samo sedam minuta, a onda je uslijedio pakao za domaćina.

Prvo je Fermin Lopez (Fermine) u 18. poravnao na 1:1, a samo sedam minuta kasnije pogodio je za preokret Španaca.

Nisu se Francuzi oporavili od tog šoka, a u 25. su ponovo morali vaditi loptu iz svoje mreže nakon što je sjajan gol iz slobodnjaka postigao Aleks Baena (Alex).

Francuzi su napadali u drugom poluvremenu. Da imaju šanse da se vrate u meč nagovijestio je Magnes Alikuče (Maghnes Akliouche) u 78., a potpuni povratak donio je Žen-Filip Mateta (Jean-Philippe) s bijele tačke u trećoj minuti nadoknade.

Ipak, Španci u prvom produžetku dolaze od novog pogotka.

Igrao se 100. minut kada je Serhio Kameljo (Sergio Camello) iskoristio dodavanje imenjaka Serhija Gomeza (Sergio) i pogodio za olimpijsko zlato.

Legendarni Francuz Tjeri Anri (Thierry Henry) nije uspio doći do olimpijskog zlata kao igrač, a sada mu je ono izmaklo i kao treneru.

Španiji je ovo drugo olimpijsko zlato nakon 1992. godine, a ima i tri srebra, od kojih je jedno s prethodnih Olimpijskih igara održanih u Tokiju.

Francuzima je ovo drugo srebro nakon 1900., a imaju i jedno zlato, ono iz 1984. godine.