KRAJ EVROPSKOG PUTA

Zrinjski pretrpio težak poraz od Vitorije za oproštaj od Evrope

S utakmice u Mostaru. HŠK Zrinjski

29.8.2024

Fudbaleri Zrinjskog okončali su svoj evropski put u plej-ofu Konferencijske lige. "Plemići“ nisu mogli napraviti novo evropsko čudo, a na posljednjoj prepreci pred grupnom fazom zaustavila ih je portugalska Vitorija Guimaraeš (7:0).

Nakon što je Vitorija slavila u prvom susretu s 3:0, bilo je jasno da će Zrinjski imati jako težak zadatak u revanšu u Mostaru, a večeras su Portugalci slavili rezultatom 4:0.

Zrinjski nije loše ušao u utakmicu, a pitanje je koliko bi stvari drugačije bile da je sudija Robert Džons (Jones) dosudio penal za „Plemiće“ u 15. minuti.

Lopta je pogodila u ruku fudbalera Vitorije nakon centaršuta Marija Ćužea, ali sudija Džons nije dosudio jedanaesterac. Potom 15-ak minuta kasnije Džons je pokazao na bijelu tačku u drugom šesnaestercu, a u gol za Vitoriju ga je pretvorio Manu.

Bio je to početak kraja za Zrinjski. Deset minuta kasnije na 2:0 je povisio Nuno Santos, a u sudijskoj nadoknadi prvog dijela visokih 3:0 donio je Nelson Oliveira.

Drugo poluvrijeme je očekivano bilo bez mnogo uzbuđenja. Vitorija je završila posao, dok su „Plemići“ bili u nokdaunu. Jedino vrijedno spomena bio je četvrti pogodak Portugalaca koji je u 71. minuti dao rezervista Gustavo.

Mostarci se sada okreću obavezama u domaćem prvenstvu, a u utorak ih očekuje utakmica s Posušjem (21:00).

Rezultat i strijelci:

Zrinjski - Vitorija Guimaraeš 0:4 (Manu penal 32', Santos 42', Gustavo 72')

Tok utakmice

FT - Kraj utakmice!

90' - Dvije minute nadoknade.

72' - GOL! Rezervista Gustavo je sada matirao Marića za visokih 4:0.

60' - Bez prilika u drugom dijelu utakmice. Vitorija je završila posao, a "Plemići" su u nokdaunu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

HT - Kraj prvog dijela.

45+4' - GOL! Novi gol u mreži Zrinjskog, sada je Oliveira pogodio za ogromu prednost Vitorije.

45' - Pet minuta nadoknade.

42' - GOL! Portugalci udvostručuju prednost u Mostaru, a strijelac je Santos.

32' - GOL! Manu je bio siguran izvođač jedanaesterca, gosti vode u Mostaru.

31' - Penal! Sudija Džons pokazuje na bijelu tačku i jedanaesterac za Portugalce, dok je Barišiću dao žuti karton.

15' - Zrinjski je oštećen! Lopta je pogodila u ruku fudbalera Vitorije nakon centaršuta Ćužea, ali sudija Džons nije dosudio jedanaesterac.

13' - Javnu opomenu kod domaćih sada je dobio Toni Šunjić, a na drugoj strani požutio je Oliveira.

10' - Uvodno ispitivanje snaga na travnjaku stadiona Pod Bijelim brijegom.

7' - Prvi žuti karton na ovoj utakmici, a zaradio ga je Mulahusejnović.

1' - Počela je utakmica!

"Plemići" jure čudo jer su u prvom susretu odigranom u Portugalu izgubili rezultatom 3:0.

Stigli su početni sastavi za koje su se odlučili treneri Zrinjskog i Vitorije Mario Ivanković, odnosno Rui Boržeš (Borges).

Zrinjski: Marić, Memija, Šunjić, Barišić, Mamić, Savić, Mlinar, Kiš, Malekinušić, Ćuže i Mulahusejnović.

Vitorija: Bruno Varela, Alberto, Borevković, Vilanueva, Žoao Mendeš, Tomas Handel, Silva, Nuno Santos, Kaio Cesar, Rikardo Mangaš i Nelson Oliveira.