Sportska inspekcija u Zagrebu bila je kobna za predsjednika Nogometnog kluba Dinamo.
Prvak Hrvatske nije na vrijeme na zvaničnoj internet-stranici kluba objavio finansijski izvještaj, što je za sobom povuklo i sankcije prema predsjedniku uprave Igoru Kodžomanu, kojem je zbog toga zabranjen daljnji rad u upravljačkim tijelima sportskih udruženja.
Primjer Dinama
Gledano iz našeg ugla, Kodžoman je pao na sitnoj nepravilnosti, koju mu, međutim, Sportska inspekcija Zagreba nije oprostila.
Šta bi tek radila u našem sportu, koji redovno potresaju skandali i ukazuju na mnogo veće anomalije?
“Veliki dugovi premijerligaša”, “KK Bosna pred gašenjem”, “Leotaru oduzimaju stadion”, “Milionski minus Mladog Krajišnika”, “Igrač tužio klub”... samo su neki od naslova koji se mogu povezati sa zbiljom bh. sporta.
Sve to zabrine pokojeg navijača, kojih je, ruku na srce, sve manje na tribinama, možda upravo zbog haotičnog stanja.
No, pravog odgovora države nema, za dugove i krčmljenje novca malo ko odgovara. Ode jedna, dođe druga uprava i kreće se iznova do novog sunovrata...
Kod nas ne postoji slična inspekcija, mada samo u Upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo djeluje više inspektorata zaduženih za pojedine sektore.
Glomazan sistem
- Mi nemamo sportsku inspekciju, a s obzirom na veliki na broj sportskih klubova, koji djeluju uglavnom kao udruženja građana, možda i pokrenemo sličnu inicijativu za njeno formiranje. To je tema o kojoj treba razgovarati sa predstavnicima Kantonalne vlade, odnosno nadležnog ministarstva - kaže Fahir Halilović, direktor Uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.
Aldin Đidić iz Sindikata profesionalnih fudbalera BiH, koji se, zastupajući igrače, također bori sa mnogim nepravilnostima, podržava formiranje sportske inspekcije, ali postavlja pitanje njene nadležnosti i okvira pod kojima bi nastala.
- Nekoliko klubova je milionski zaduženo, pojedini i u ovoj sezoni posluju mimo zakonskih propisa, a niko ne odgovara.