Ministarstvo sigurnosti BiH dostavilo je Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost informaciju o saznanjima o postojanju i djelovanju paravojnih i parapolicijskih struktura na prostoru BiH, kao i njihovim eventualnim prijetnjama po sigurnost građana i države BiH, saznaje „Avaz“ iz izvora bliskih ovom ministarstvu.
Vojna obuka
Komisija je još početkom januara obavezala Ministarstvo da u saradnji s nadležnim policijskim i sigurnosnim agencijama do 24. januara ovoj komisiji dostavi takvu informaciju. Rasprava na sjednici Komisije bila je inicirana pojavom pripadnika paravojne formacije „Srbska čast“ u RS.
Kako saznaje naš list, informacija sadrži podatak da u BiH djeluje čak 14 organizacija čija je „djelatnost neka vrsta vojne ili fizičke obuke njenih članova“. Ministarstvo je u FBiH, kako saznajemo, registriralo tri takva udruženja, dok ih je u entitetu Republika Srpska evidentirano čak 11!
Što se tiče FBiH, saznajemo da se u informaciji navodi da je zabilježeno djelovanje dva udruženja pod nazivom „Asker“. Nedavno su snimci djece iz ovog udruženja koja prolaze određenu vrstu obuke izazvali reakcije u javnosti, ali, prema našim saznanjima, u informaciji udruženja s ovim imenima nisu označena kao prijetnja po sigurnost u BiH.
No, treća organizacija, za koju Ministarstvo sigurnosti navodi da djeluje na području općine Cazin, ocijenjena je kao potencijalna prijetnja po sigurnost. Istu ocjenu dobila je i većina organizacija koje provode neku vrstu vojne obuke na području entiteta RS.
Oznaka „povjerljivo“
Informacija koju je Ministarstvo sigurnosti dostavilo Komisiji nosi oznaku „povjerljivo“ i kao takva čak nije ni data pojedinačno svakom članu Komisije, nego im je tek omogućen uvid u taj dokument u posebnim prostorijama Parlamentarne skupštine BiH. Potvrdio je to za „Avaz“ i predsjedavajući Komisije za odbranu i sigurnost BiH Sifet Podžić. No, uprkos tome što je informacija dostavljena, još se ne zna tačan datum kada će je Komisija i razmatrati.
- Informacija je stigla pod oznakom „povjerljivo“ i zbog toga ćemo i sjednicu Komisije morati održati bez prisustva javnosti i ne mogu govoriti ništa o sadržaju informacije. A zbog obaveza određenih članova Komisije ne mogu sjednicu sazvati prije kraja marta ili početka aprila - kaže Podžić.