Institut za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara predstavio je "Prijedlog reforme i modela Izbornog zakona BiH" koji, kako su istaknuli, štiti temeljna ustavna načela o konstitutivnosti naroda i svih građana, kojima je ovim rješenjem omogućeno biranje i da budu birani u svim institucijama BiH.
Prema riječima član IDPI-ja Milana Sitarskog, prijedlog izmjena Izbornog zakona IDPI-ja jedini je koji svim stranama u procesu nudi prihvatljivo rješenje.
- IDPI je izradio modele koji uspješno rješavaju presudu U-23-14 (predmet Ljubić) i presudu Evropskog suda za ljudska prava (predmet Sejdić i Finci, Pilav i Zornić). Također, modeli ne iziskuju promjene državnog i entitetskih ustava i predlažu zadržavanje postojećih teritorijalno-administrativnih granica i izbornih jedinica - izjavio je Sitarski.
IDPI se intenzivnije počeo baviti izradom "Prijedloga reforme i modela Izbornog zakona BiH" nakon što je postalo jasno da pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH ne idu planiranim tokom, kazao je Sitarski.
Prema njegovim riječima, stranački pregovori bili su samo simulacija pregovora u kojima su bošnjačke stranke simulirale pregovore, dok su hrvatske stranke iznijele svoj prijedlog za koji predstavnici IDPI-ja kažu kako ide u dobrom smjeru u odnosu na sadašnje stanje, iako i taj prijedlog ima određene mane.
- Plan B bi, iz našeg kuta gledanja, bio da se, ako je moguće, obnove pregovori, ali na novim principima. Ne mora se usvojiti naš model, ali mislimo da smo u njemu saželi principe i iz Ustava i iz svih presuda - naglasio je Sitarski.
Pozvao je predstavnike svih političkih stranaka da pokušaju, i po cijenu nešto slabijeg izbornog rezultata, postići kompromis i dogovor.
Na upit novinara što će se dogoditi ako se ne usvoje izmjene Izbornog zakona, Ivan Vukoja iz IDPI-a odgovorio je kako će uslijediti ustavna i politička kriza.
- Neovisno o tome hoće li se usvojiti izmjene (Izbornog zakona BiH) sada ili nakon izbora, do njih mora doći, jer se svaka kriza, pa i ona najveća, završi za pregovaračkim stolom i nekom vrstom zajedničkog dogovora - kazao je Vukoja.
Prema njegovim riječima, u prijedlogu IDPI-ja zadovoljeni su svi kriterije koje su navedene u presudama Ustavnog suda BiH u predmetu Ljubić i relevantne presude Evropskog suda za ljudska prava za BiH (Sejdić-Finci, Zornić i Pilav).
- Ono što smo mi smatrali da je bitno, jeste da ponudimo prijedlog za koji smatramo da je optimalan, odnosno, s obzirom na to da smo bili svjesni političkih okolnosti u kojima se nalazimo, mi smo naš prijedlog ponudili u dvije varijante - kazao je Vukoja.
Pojasnio je kako prva varijanta nudi potpunu provedbu presude Ljubić i djelomičnu provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava za BiH. Karakteristika tog prijedloga je što ga je moguće implementirati kroz promjene izbornog zakonodavstva, bez promjene Ustava BiH.
- Druga varijanta traži ustavne promjene, ali omogućava i kompletnu provedbu svih presuda Evropskog suda za ljudska prava - naglasio je Vukoja.
Dodao je kako će IDPI svoj dokument ustupiti političkim strankama na raspolaganje.