Kompanija “Howell Machine” podnijela je američkim vlastima zahtjev za odobrenje bankrota!
Firma koja je prije nekoliko godina na velika vrata dovedena u Sarajevo, a trebala je preuzeti kompletnu federalnu namjensku industriju, obavijestila je u podnesku vlasti da nije više u stanju isplaćivati preuzete kredite.
Upitni milioni
Kako navode američki mediji, pod upitnikom su 5,4 miliona dolara potraživanja banaka.
Osim “Howell Machinea”, zahtjev za odobrenje bankrota podnijele su i dvije kćerke firme – “Freedom Munitions” i “X-Treme Bullets”.
U zvaničnom saopćenju grupacija je zatražila od američkih saveznih vlasti da obavijeste sve zainteresirane o bankrotu te je obećala da će izmiriti sva potraživanja za koja bude dovoljno u kapitalu iz stečajne mase.
Prema američkim zakonima, organi te države dužni su obavijestiti klijente “Howell Machinea” o bankrotu i voditi postupak naplate dugovanja.
Krajem 2013. godine ova kompanija je na velika vrata došla u Bosnu i Hercegovinu.
- S njima ćemo u narednim mjesecima zaključiti ugovor na 10 godina, kojim će dobiti prava da preuzmu upravljanje nad pet kompanija namjenske industrije u državnom vlasništvu – objavio je tadašnji federalni ministar industrije Erdal Trhulj.
Prethodno je ova američka firma objavila da je zaključila ugovore sa svih pet bh. vojnih firmi u većinskom državnom vlasništvu. Obavezali su se, naprimjer, da će od Fabrike municije “Igman Konjic” kupiti robe u vrijednosti od 65 miliona eura.
U euforiji koju je podgrijavala tadašnja Vlada Federacije BiH navedeno je i da se radi o jednoj od pet najjačih firmi u namjenskoj industriji Sjedinjenih Američkih Država.
Razotkrivena podvala
“Dnevni avaz” među prvima je demantirao te tvrdnje. Naši su novinari utvrdili da “Howell Machine” ne spada “među pet najjačih u SAD”, kako su tvrdili tadašnji ministri iz reda Stranke demokratske akcije, te da je nema čak ni među 25.
Razotkrili smo i da nema hiljade, nego jedva 25 uposlenika, te da uopće ne proizvode oružje i vojnu opremu, nego samo servisiraju neke od mašina potrebnih za izradu te vrste robe.
Šta kažu propisi SAD
Američki zakoni nalažu da se odmah po odobrenju bankrota osigura sva pokretna i nepokretna imovina firme.
Iz nje će se, prema prioritetima, podmirivati potraživanja, a prioritet imaju, naravno, lokalne firme.
Državne institucije SAD dužne su komunicirati sa svim potražiocima propale firme da bi osigurale “pravednu isplatu”.