SKANDAL

Bankrotirala firma “Howell Machine”, koja je trebala preuzeti namjensku industriju u FBiH

Ova kompanija je 2013. godine na velika vrata došla u našu državu

Propala kompanija trebala kupiti municiju od ''Igmana'' iz Konjica

S. NUMANOVIĆ

22.8.2018

Kompanija “Howell Machine” podnijela je američkim vlastima zahtjev za odobrenje bankrota!  

Firma koja je prije nekoliko godina na velika vrata dovedena u Sarajevo, a trebala je preuzeti kompletnu federalnu namjensku industriju, obavijestila je u podnesku vlasti da nije više u stanju isplaćivati preuzete kredite.

Upitni milioni

Kako navode američki mediji, pod upitnikom su 5,4 miliona dolara potraživanja banaka.

Osim “Howell Machinea”, zahtjev za odobrenje bankrota podnijele su i dvije kćerke firme – “Freedom Munitions” i “X-Treme Bullets”.


Faksimil podneska “Howell Machinea” o bankrotu

U zvaničnom saopćenju grupacija je zatražila od američkih saveznih vlasti da obavijeste sve zainteresirane o bankrotu te je obećala da će izmiriti sva potraživanja za koja bude dovoljno u kapitalu iz stečajne mase. 

Prema američkim zakonima, organi te države dužni su obavijestiti klijente “Howell Machinea” o bankrotu i voditi postupak naplate dugovanja. 

Krajem 2013. godine ova kompanija je na velika vrata došla u Bosnu i Hercegovinu. 

- S njima ćemo u narednim mjesecima zaključiti ugovor na 10 godina, kojim će dobiti prava da preuzmu upravljanje nad pet kompanija namjenske industrije u državnom vlasništvu – objavio je tadašnji federalni ministar industrije Erdal Trhulj. 


Trhulj: Doveo propalu kompaniju

Prethodno je ova američka firma objavila da je zaključila ugovore sa svih pet bh. vojnih firmi u većinskom državnom vlasništvu. Obavezali su se, naprimjer, da će od Fabrike municije “Igman Konjic” kupiti robe u vrijednosti od 65 miliona eura.

U euforiji koju je podgrijavala tadašnja Vlada Federacije BiH navedeno je i da se radi o jednoj od pet najjačih firmi u namjenskoj industriji Sjedinjenih Američkih Država.  

Razotkrivena podvala  

“Dnevni avaz” među prvima je demantirao te tvrdnje. Naši su novinari utvrdili da “Howell Machine” ne spada “među pet najjačih u SAD”, kako su tvrdili tadašnji ministri iz reda Stranke demokratske akcije, te da je nema čak ni među 25.

Razotkrili smo i da nema hiljade, nego jedva 25 uposlenika, te da uopće ne proizvode oružje i vojnu opremu, nego samo servisiraju neke od mašina potrebnih za izradu te vrste robe. 

Šta kažu propisi SAD  

Američki zakoni nalažu da se odmah po odobrenju bankrota osigura sva pokretna i nepokretna imovina firme. 

Iz nje će se, prema prioritetima, podmirivati potraživanja, a prioritet imaju, naravno, lokalne firme.

Državne institucije SAD dužne su komunicirati sa svim potražiocima propale firme da bi osigurale “pravednu isplatu”.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.