Dok je kupovina nekretnine za brojne građane ogromni korak, dotle u cijelom procesu ogromne probleme i glavobolje može donijeti nesređena dokumentacija. „Čisti papiri“ ključni su za budućnost, a sređena dokumentacija odnosi se na čisto vlasništvo, kao i zakonitost postojeće nekretnine, ali i usklađenost u dokumentaciji i na terenu.
U Federaciji BiH, stanje na terenu o tom pitanju nije idealno, s obzirom na to da se već deceniju provodi projekt usklađivanja zemljišnih knjiga (ZK) i katastra s ciljem uspostavljanja savremene zemljišne administracije i, uopće, harmonizacije.
Kraće opcije
Iako banke „ne bježe“ od odobravanja kredita za nekretnine kada dokumentacija u ZK-u i katastru nije usklađena, ipak, korisnicima se u takvim slučajevima nude nepovoljnije i kraće finansijske opcije.
Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka BiH, kaže da za banku predstavljaju suštinski rizik slučajevi u kojima nisu usklađeni svi podaci, pogotovo u dijelovima gdje ne postoji ZK izvadak.
- Međutim, praksa odobravanja kredita zavisi od banke do banke. Neke banke imaju nešto drugačiju praksu, gdje u određenim slučajavima, kada nisu usaglašeni svi podaci u evidencijama, to obično ovisi o poznavanju cjelokupne situacije u vezi s određenom nekretninom ili određenim područjem na kojem se nekretnina nalazi. I, naravno, banka kroz procjenu svih rizika, uključujući i pravni rizik, u konačnici donosi odluku da li je takav rizik prihvatljiv ili ne. Ne postoji suštinski definisana praksa koja bi ovo tretirala. Banke mogu u pojedinačnim slučajevima praviti određene iznimke kada rizik ocijene prihvatljivim - pojašnjava Ražanica za „Dnevni avaz“.