U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH počeo je sastanak na kome će delegacije BiH i Kosova razgovarati, na ekspertskom nivou, o odluci Kosova o uvođenju carina od 100 posto na robu iz Bosne i Hercegovine.
Uvođenjem carina najviše je pogođena metalska, drvna industrija, proizvodnja toalet-papira i sličnih hemijskih proizvoda, mliječna industrija, te izvoznici lijekova, ulja, brašna, sokova, vode.
U ukupnoj razmjeni BiH sa svijetom, oko 14 posto odnosi se na zemlje CEFTA-e, a od toga gotovo četiri posto se odnosi na Kosovo. Iako bi neki rekli da je to malo tržište za našu privredu, to zapravo nije tako ako se uzme u obzir da je to rijetko tržište na kojem privreda BiH bilježi suficit.
Ukupna vrijednost izvoza na Kosovo za ukupno 11 mjeseci 2018. iznosila je 139,5 miliona KM. Primjetno je da je u novembru, mjesecu kada su na snazi bile carine od 10 posto, da bi, potom, 21. novembra bile uvedene carine od sto posto, izvoz BiH na Kosovo smanjen i iznosio je nepunih osam miliona.
Zadržavanjem tih carina, upozorili su ranije iz VTKBiH, bh. privrednicima prijeti gubitak kosovskog tržišta, na koje u takvoj situaciji ulaze drugi partneri.
Vlada Kosova uvela je carine na proizvode iz Bosne i Hercegovine i Srbije, kako su tada naglasili, "u cilju jačanja domaće proizvodnje, ekonomije i kosovske državnosti".
Takva odluka Vlade Kosova, također, naišla je na velike kritike EU i ostalih međunarodnih predstavništava, uz obrazloženje da Kosovo time krši pravila CEFTA-e.