Čak hiljadu penzionera iz Federacije BiH od 1. aprila dobit će priliku za besplatno banjsko liječenje. Naime, Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) na čijem se čelu nalazi Zijad Krnjić ove godine odobrio je 470.000 maraka za tu namjenu.
Sporazum o kriteriju utroška i načinu realizacije dodijeljenih sredstava za liječenje i rehabilitaciju penzionera danas su u Sarajevu potpisali direktor Zavoda PIO Krnjić, Redžo Mehić, predsjednik Saveza udruženja penzionera Federacije BiH, te Ivan Kožul, predsjednik Saveza županijskih udruga penzionera.
Novina u Zakonu
Kako je najavljeno, pravo na liječenje imat će bolesni, penzioneri s najnižim primanjima, kao i oni koji do sada nisu koristili besplatne usluge o trošku Federalnog zavoda. Istaknuto je i da će penzioneri na liječenju moći provesti od sedam do deset dana. Novina je da od ove godine penzioneri usluge banjskog liječenja koriste shodno odredbama novog Zakona o PIO.
- Ova sredstva osigurali smo za pomoć penzionera u vidu banjskog liječenja i to onim korisnicima kojima je to socijalna potreba. Također, ovo je novina koja je proizišla iz novog Zakona o PIO. Ranije, mi smo imali praksu da izdvajamo sredstva za banjsko liječenje, ali u manjem iznosu. Takva odluka je bila osporavana. Sada je Zakonom o PIO ozakonjena. Sredstva od 470.000 su proizišla iz naše komunikacije s udruženjima, a obuhvaćena su Finansijskim planom Federalnog zavoda koji je kao i budžet nedavno usvojen – kazao je Krnjić.
Napomenuo je da je sporazumom definirano da će lično udruženja penzionera vršiti odabir medicinskih ustanova u kojima će se vršiti liječenje i rehabilitacija te utvrditi kriterije po kojima će penzioneri biti upućivani na liječenje, a po dostavljenim dokazima o izvršenju usluge, Federalni zavod će udruženjima prebacivati sredstva, kojima će plaćati navedene račune.
- Mi njima ovo dajemo kao grant. Udruženja sada određuju kako šalju penzionere, koga šalju, s tim da su u obavezi na kraju granta pravdati namjenski utrošak sredstava – kazao je Krnjić.
Zadovoljstvo zbog potpisivanja sporazuma iskazao je Kožul, koji je pohvalio što je zakonom uređeno pitanje banjskog liječenja penzionera.
- Ovim dokumentom definirano je da mi raspodijelimo sredstva svim udruženjima, a oni da ih raspodijele po broju članova. Zahvaljujući razumijevanju direktora Krnjića, imamo ovakvu vrstu liječenja koja je ozakonjena. Sa sigurnošću mogu reći da su penzioneri zadovoljni pruženom prilikom da besplatno idu na liječenje, jer po svojim ekonomskim mogućnostima, odnosno penzijama koje dobivaju, nikada ne bi otišli u banje koje su im prijeko potrebne – kazao je Kožul.