U ukupnoj historiji razvitka i međunarodnog položaja jedne države ne može biti važnijeg događaja od priznanja njene samostalnosti i suverenosti, odnosno njenog prijema u svjetsku zajednicu ravnopravnih i nezavisnih država, rečeno je na današnjoj tribini upriličenoj na Pravnom fakultetu u Tuzli povodom 27. godišnjice prijema Bosne i Hercegovine u Ujedinjene narode.
- Prijemom u tu organizaciju BiH je dobila niz benefita, razvila je diplomatska i konzularna predstavništva, postala je značajan faktor. Dobili smo međunarodno priznatu državu i to je od neprocjenjivog značaja - rekao je dekan Pravnog fakulteta u Tuzli Izudin Hasanović.
Pravni fakultet u Tuzli već nekoliko godina organizira tribinu posvećenu 22. maju kao danu kada je, nakon 529 godina, BiH ponovo postala međunarodno priznati subjekt.
- Vrlo je važno ukazati studentima, naročito pravnog fakulteta, da je značajan dan 22. maj 1992. godine kada su stečeni svi uvjeti, pravni i druge prirode, da se realiziraju svi sadržaji putem kojih jedna država nastupa pred svijetom na međunarodnoj, političkoj, ekonomskoj i svakoj drugoj sceni - rekla je doktorantica Pravnog fakulteta Tuzla i moderatorica tribine Mirna Alibegović.
Naglasila je da je studentima bitno i ukazati na značaj koji je BiH dala u radu UN-a.
- Bila je nestalna članica Vijeća sigurnosti od 2010. do 2012., a u 2011. godini dobila je jednomjesečno predsjedavanje tim organom - podsjetila je Alibegović.
Pravni aspekti i značaj datuma kada je BiH primljena u svjetsku porodicu država izučavaju se na Pravnom fakultetu u Tuzli, a današnjoj tribini pod nazivom ''BiH i UN - pravo na razvoj i napredak'' prisustvovali su studenti prve i četvrte godine. Upravo na prijedlog Naučno-nastavnog vijeća ovog fakulteta, Gradsko vijeće Tuzle prihvatilo je da se jedna ulica u ovom gradu nazove ulicom 22. maja.
Bosna i Hercegovina, nakon historijskog referenduma njenih građana, postala je 167. članica Ujedinjenih naroda, kao najznačajnije krovne organizacije u svijetu.