VIJEĆE MINISTARA

Više djece u vrtićima, manje učenika i studenata

Na današnjoj sjednici, također, donesena je odluka o prijenosu prava vlasništva stalnih sredstava

Vijeće ministara: Formiranje međuresornog tijela za saradnju u području sticanja i provođenja prava intelektualne svojine u BiH. Avaz

Avaz.ba/ Fena

6.2.2020

Vijeće ministara BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu usvojilo je informaciju Ministarstva sigurnosti o razlozima prestanka potrebe za donošenje odluke o utvrđivanju opravdanih razloga humanitarne prirode za produženje privremenog boravka državljanima Sirijske Arapske Republike. 

Ovaj zaključak je donesen nakon što je Služba za poslove sa strancima krajem prošle godine dostavila izjašnjenje u kojem je navedeno da neće biti potrebno produžavati odluku o utvrđivanju opravdanih razloga humanitarne prirode za produženje privremenog boravka državljanima Sirijske Arapske Republike zbog toga što nije zaprimljen niti jedan zahtjev za produženje privremenog boravka odobrenog u skladu s tom odlukom.

Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o formiranju Međuresornog tijela za saradnju u području sticanja i provođenja prava intelektualne svojine u Bosni i Hercegovini u skladu sa Strategijom provođenja prava intelektualne svojine u BiH 2018-2020. godine.


Donacija Domu "Rada Vranješević"

Na ovaj način stvaraju se preduvjeti za početak rada međuresornog tijela koje bi, kao koordinator, trebalo jačati saradnju institucija na svim nivoima vlasti u BiH nadležnim za provođenje prava intelektualne svojine te s Institutom za intelektualnu svojinu BiH kao institucijom nadležnom za obavljanje stručnih i upravnih poslova u ovoj oblasti.

Na današnjoj sjednici, također, donesena je odluka o prijenosu prava vlasništva stalnih sredstava. Radi se o računarima, monitorima i određenoj računarskoj opremi koju će Komisija za koncesije BiH donirati Domu za nezbrinutu djecu „Rada Vranješević“ u Banjoj Luci.

Vijeće ministara BiH usvojio je informaciju Ministarstva civilnih poslova o statističkim pokazateljima u predškolskom, osnovnom, srednjem i visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini za 2019. godinu.

S današnje sjednice Vijeća ministara BiH. Avaz

U 2018./2019. godini u 359 predškolskih ustanova (202 javne i 157 privatnih) upisano je 28.511 djece, među kojima je njih 500 s posebnim potrebama. U odnosu na prethodnu školsku godinu, broj predškolskih ustanova je veći za 8,1 posto, a broj djece korisnika predškolskih ustanova porastao je za 10,1 posto. Zbog popunjenosti kapaciteta, u 2018./2019. godini 3.531 dijete nije primljeno u predškolske ustanove. Osiguranje pristupa i povećanje obuhvata predškolskim odgojem i obrazovanjem ostaju najznačajniji prioriteti u ovoj oblasti.

U školskoj 2018./2019. godini u 1.803 osnovne škole upisano je 280.018 učenika. U istoj školskoj godini u 311 srednjih škola upisano je 117.475 učenika, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu manje za 6.673 učenika ili 5,4 posto. Najveći broj učenika opredjeljivao se za tehničke škole.

U akademskoj 2018./2019. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući i integrirane studije, u zimski semestar upisano je 87.696 studenata, što je manje u odnosu na prethodnu akademsku godinu za oko šest hiljada studenata. Među studentima bila su 11.744 apsolventa.


Izvještaj Ministarstva civilnih poslova

U istom periodu na postdiplomske, magistarske, master i specijalističke studije upisana su 12.083 studenta, dok je na doktorske studije upisan 981 student. U petogodišnjem periodu došlo je do smanjenja broja studenata za više od 21 hiljadu.

Vijeće ministara BiH usvojio je izvještaj Ministarstva civilnih poslova o realizaciji sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Slovenije o zapošljavanju državljana Bosne i Hercegovine u Republici Sloveniji od 2013. do 2018. godine.

U dosadašnjem periodu uspješne saradnje između Agencije za rad i zapošljavanje BiH i Zavoda za zapošljavanje Slovenije u provođenju Sporazuma proslijeđeno je ukupno 26.246 oglasa za zapošljavanje 55.507 osoba, a izdato je 35.999 radnih dozvola za državljane BiH.

Najviše radnih dozvola izdato je u 2018. godini, i to 16.090, što je za oko šest hiljada više izdatih radnih dozvola u odnosu na 2017. godinu. Najviše su se u 2018. godini tražili radnici sa zanimanjima varioca, vozača, zidara, tesara, te radnici u proizvodnji.

Kad je u pitanju spolna struktura, u 99 posto slučajeva radi se o angažmanu muške radne snage.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.