Nakon informacije koju su objavili pojedini portali da je Ministarstvo zdravstva KS zaprimilo akt Federalnog ministarstva zdravstva u kojem je navedeno da nijedna zdravstvena ustanova u FBiH nema rješenje za testiranje na koronavirus, očitovali su se iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) te su dali određena pojašnjenja.
Kako navode iz KCUS-a, pružanje zdravstvenih usluga od značaja za javno zdravstvo nije dozvoljeno privatnim zdravstvenim ustanovama, posebno ustanovama koje nisu u sistemu referalnih laboratorija sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO).
U aktu koji potpisuje prof. dr. Sandra Vegar-Zubović, direktorica dijagnostičkih disciplina, ukazuje se na član 51. Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji glasi:
- Javno-zdravstvene djelatnosti socijalne medicine, epidemiologije i higijene koje su od interesa za Federaciju odnosno kantona, hitna medicinska pomoć, djelatnost heterologne transplantacije organa i tkiva i autologne transplantacije koštane srži ne mogu biti predmetom privatne djelatnosti. To se odnosi i na prikupljanje, testiranje, preradu i distribuciju krvi i krvnih sastojaka, vještačke oplodnje, ako nije u pitanju darivanje sjemena od supruga, zatim patologiju, izuzev patohistološke djelatnosti, sudske medicine i mrtvozorničke djelatnosti- navodi se u aktu.
Obim i vrsta javno-zdravstvene djelatnosti iz stava 1. ovog člana, a koja ne može biti predmetom privatne djelatnosti, bliže će se odrediti pravilnikom federalnog ministra.
Dalje se navodi da infekcija uzrokovana koronavirusom (COVID-19) ima javno-zdravstveni značaj i dijagnostika se mora obavljati u ustanovama čiji je osnivač država.
- Kliničke mikrobiološke laboratorije su registrovane za rad sa infektivnim agensima, jer imaju uspostavljen sistem biosigurnosnog nadzora. On podrazumijeva mjere tehničke i lične zaštite, utrenirano osoblje za rad sa ovakvim patogenima, te sigurno odlaganje o uništavanje infektivnog otpada. Privatne mikrobiološke laboratorije ne ispunjavaju ove uslove, te je rad sa patogenim agensima kao što je ovaj, rizik za cijelu populaciju - kaže se u aktu KCUS-a.
Potcrtavaju da je WHO od početka dijagnostiku koronavirusa stavila na nivo referalnih mikrobioloških laboratorija kako bi osigurala kvalitetnu i pouzdanu dijagnostiku. Kažu da je ovo osigurano na način da sve referalne laboratorije podliježu eksternoj kvaliteti koja se provodi slanjem određenog broja negativnih i pozitivnih uzoraka na retestiranje u imenovane referalne laboratorije WHO-a.