Federalna ministrica finansija i zapovjednica Štaba civilne zaštite FBiH Jelka Milićević izjavila je da u drugom kvartalu ove godine Federaciju BiH očekuje "zaleđena" ekonomija, a već u trećem blagi oporavak, dok se u četvrtom kvartalu očekuje da se i globalna ekonomija stabilizira i da će se to pozitivno odraziti i na nas.
- Podaci za prvo tromjesečje nisu baš referentni, jer je tek od polovine trećeg mjeseca stanje prirodne nesreće. U ovom tromjesečnom razdoblju prihode od PDV-a imamo veće za 10 posto, a prihodi od poreza na dobit su manji, jer je pomaknut rok za predaju poreznih bilanci i plaćanje konačnih obaveza za porez na dobit za 2019. godinu. Mnoge firme još nisu isplatile plaću za treći mjesec, tako da nemamo cjelovite podatke o porezu na dohodak i podaci o padu tih prihoda još nisu reprezentativni i ne bismo u ovom trenutku mogli govoriti da se radi o nekom drastičnom padu - kazala je ministrica Milićević za "Večernji list".
Istaknula je kako se očekuje da će se poremećaji dogoditi po naplati svih poreza i na svim nivoima, uključujući kantone i općine.
- U tom smislu, mi smo radili projekciju, iako je to nezahvalno, jer i Svjetska banka i MMF procjene rade skoro na dnevnoj osnovi i izlaze s drugačijim podacima. Radili smo široku analizu na temelju svih podataka koje imamo i otprilike za ovu godinu, a uz dobar prvi kvartal po svim osnovama, nama će pad prihoda od poreza biti oko 15 posto, od 15 do 17 posto pad prihoda za penziono osiguranje i očekujemo pad poreza na dobit između 20 i 25 posto. Želimo vjerovati da se ova predviđanja neće baš u cijelosti ostvariti. To je situacija koju ćemo morati sanirati i naredne godine, a možda i 2022. godine. U drugom kvartalu ove godine očekujemo da imamo "zaleđenu" ekonomiju, a da već u trećem imamo blagi oporavak. U četvrtom kvartalu očekujemo da se i globalna ekonomija stabilizira i da će se to pozitivno odraziti i na nas - izjavila je Milićević.
Upitana očekuje li da Zakon o ublažavanju ekonomskih posljedica dobije podršku u federalnom Parlamentu i što će on značiti za domaću ekonomiju, Milićević je kazala kako je Zakon na određen način poruka poljoprivrednicima "da smo u ovoj situaciji mi kao Federacija spremni podnijeti dio tereta s kojim se oni suočavaju".
- Isto tako, očekujemo da i oni sa svoje strane ulože napore kako bi zadržali što veći broj radnika i kapacitete, jer se nadamo da će sve ovo kratko trajati. Trebamo znati da uz federalni imamo i 10 kantonalnih, 80 općinskih budžetskih i kada sve to zbrojimo, mislim da zajednički možemo podnijeti ekonomske posljedice epidemije - ocijenila je ministrica Milićević.