Američka organizacija Freedom House redovno objavljuje izvještaj o stanju sloboda u svijetu. U sažetku analize vezane za parametar „Postotak i stanje demokratije“ u BiH, koji je potpisao Aleksandar Bezar, navodi se da je 2019. godinu u Bosni i Hercegovini (BiH) obilježilo još jedno razdoblje postizbornog političkog zastoja.
- Građani su gotovo svakodnevno bili izloženi etnonacionalističko-populističkoj retorici, hraneći se usput strahom od drugog potencijalnog sukoba. U praksi je ova retorika služila samo pronalaženju pukotina u sve osiromašenijem i preopterećenijem društvu, a političari nisu pokazali nikakvog interesa za razvoj planova za rješavanje najvažnijih pitanja u zemlji - navodi se u izvještaju.
U izvještaju se kaže da se ova tendencija najbolje oslikava u višemjesečnoj drami zbog nedostatka vlade na državnom niovu nakon općih izbora 2018. godine, tokom kojih su čelnici iskoristili svaku priliku za uzdizanje pitanja od etnonacionalne važnosti.
- Milorad Dodik iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Bakir Izetbegović iz Stranke demokratske akcije (SDA) i Dragan Čović iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) kao čelnici tri glavne srpske, bošnjačke i hrvatske stranke najviše su odgovorni za opetovane slomove u pregovorima o formiranju vlasti - piše u izvještaju.
U analizi se navodi da uprkos kompleksnom političkom sistemu i blokadi formiranja vlasti, razvoj situacije zapravo pokazuje da se dogovor može relativno lako postići kad za to postoji politička volja:
- Sredinom novembra, politički zastoj, ubrzo uzrokovan argumentima oko sudjelovanja BiH u programu Akcionog plana za članstvo u NATO-u (MAP), iznenada je završio. Dogovoreno je da SNSD-ov Zoran Tegeltija bude postavljen za šefa Vijeća ministara na državnom nivo, koje je konačno formirano 23. decembra. Naglasak sporazuma pokazao je da komplicirani i glomazni politički sisem BiH zapravo može funkcionirati ako je prisutna politička volja. Također je pokazalo da etnonacionalističko-populistička retorika može ustupiti mjesto praktičnim rješenjima, pri čemu se SNSD povlači iz svog tvrdog anti-NATO stava kako bi osigurao Tegeltijino imenovanje (premda je trpio optužbe za izdaju interesa srpske grupe).
Navodi se da se, međutim, politička kriza nastavila nefukncionalnim radom Parlamenta BiH gdje stranke uglavnom ne mogu da usaglase niti jednu vitalnu odluku, skoncentrišući se prvenstveno na održavanje budžeta neophodnog za funkcioniranja Parlamentarne skupštine.