KONTAMINACIJA U SARAJEVU

Državna regulatorna agencija za nuklearnu sigurnost tvrdi da su potrebna tri mjeseca za sanaciju radioaktivnog curenja

Radioaktivni cezij-137 u Sarajevu iscurio još 2019. - Cezij-137 je vrlo opasan element, kaže Tanović

Lokacija na kojoj je iscurio radioaktivni cezij-137. Avaz

Piše: E. Halimić / Avaz.ba

4.9.2020

Dva do tri mjeseca trebat će da se potpuno eliminira kontaminacija radioaktivnim cezijem-137 u Sarajevu, i to na prostoru bivše hale kompanije „Energoinvest TAT“. Kazali su ovo za „Avaz“ iz Državne regulatorne agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost (DRARNS). Dodali su da se trenutno radi na pripremnim aktivnostima početka sljedećih faza dekontaminacije tog prostora.


Druga faza

- Očekuje se da će one započeti u drugoj polovici ovog mjeseca. Naglašavamo da je predmetni lokalitet od samog nastanka ovog događaja obilježen, vrši se stalni nadzor objekta po principu 24/7 i pristup je kontroliran - istakli su. 

Na pitanje o tome kako je došlo do radioaktivnog zagađenja u Sarajevu, iz DRARNS-a su pojasnili da su prvi put o ovom događaju obaviješteni krajem 2019. godine.

- DRARNS je obaviješten da je došlo do radiološkog vanrednog događaja na navedenom lokalitetu usljed uklanjanja objekta koji se nalazio u bivšoj industrijskoj hali. Inače, taj objekt je nekada ranije služio za provođenje industrijske radiografije korištenjem izvora ionizirajućeg zračenja. Od momenta saznanja o nastanku ovog radiološkog vanrednog događaja DRARNS je poduzeo niz aktivnosti na sprečavanju daljnjeg širenja, kao i dekontaminaciji tog lokaliteta - naglasili su.

Mjerene su, dodaju, doze zračenja na tom lokalitetu u i oko bivše industrijske hale.

- Tada je utvrđeno da doza zračenja izvan hale u koje se desio radiološki vanredni događaj nije povećana u odnosu brzine doze zračenja za prirodni fon. Stoga, ona nisu ukazivala na opasnost po stanovništvo - naveli su iz Agencije.

- Uzimajući u obzir kapacitiranost BiH u pogledu ljudstva i opreme, kada je u pitanju radijacijska sigurnost, aktivnosti se provode u saradnji s domaćim i regionalnim tehničkim servisima za zaštitu od ionizirajućeg zračenja - istakli su.

Dodali su da su aktivnosti koje su do sada poduzete uključivale sigurno skladištenje jednog dijela kontaminiranog materijala, a u cilju omogućavanja smanjenja količine na datom lokalitetu i nastavka daljnjih aktivnosti na njegovoj dekontaminaciji.

Lokalno stanovništvo

Tanović: Opasan element. Arhiv

- Cezij-137, kojim je kontaminiran prostor bivše hale kompanije „Energoinvest TAT“ u Sarajevu, vrlo je opasan radioaktivni element i njega se uvijek bojimo kod nuklearnih nesreća - kazala je za „Avaz“ dr. Lamija Tanović, redovni profesor na Katedri za eksperimentalnu fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. 

Dodala je da sve zavisi od toga u kojoj je formi cezij bio.

- Ukoliko je bio u tečnom stanju, onda je to jedna priča, ali, ako je bio u plinovitom, onda se on može vjetrom raznijeti. Meteorologija je u ovom slučaju vrlo bitna, slično kao što nas je radioaktivni oblak preskočio prilikom nuklearne katastrofe u Černobilu. Definitivno, ako neko gaji neko voće ili povrće u okolini te hale „Energoinvesta“, to može biti opasno za lokalno stanovništvo - naglasila je Tanović. 

’Energoinvest’ provodio eksperimente

- Kompanija „Energoinvest TAT“ je radila na separatorima pare u reaktorima. Dakle, oni su izrađivali dijelove i za nuklearne reaktore. Prilikom svog poslovanja naravno da su radili i određena testiranja i eksperimentirali. Nema tu neke misterije. Oni su imali jedno postrojenje koje je u to doba bilo vrhunsko i nije ga bilo lako napraviti. Nije mi čudno da je bivši „Energoinvest TAT“ posjedovao cezij - pojasnila je Tanović. 


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.