Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i još 100 pojedinaca i organizacija iz javnog života, u okviru projekta “Transparentnošću protiv korupcije u pravosuđu”, uputili su Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) razglednice sa individualnim porukama u kojima traže veću dostupnost informacija i transparentnost u radu pravosudnih institucija, navodi se u saopćenju BIRN-a.
Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH, pojašnjava da je kampanja “Transparentnošću protiv korupcije u pravosuđu” prilika za ukazivanje na postojanje velikog problema u transparentnosti rada pravosudnih institucija i prisutne odbojnosti pravosuđa prema medijima. Dodaje da se nada da će ove poruke doprinijeti rješavanju problema i nedostataka s kojima se mediji suočavaju zbog nedostupnih a od interesa javnosti značajnih informacija.
- Rad pravosudnih institucija nije dovoljno transparentan u javnosti, a rezultati rada od prošle godine su loši, naročito na polju korupcije. Fokus je stavljen na procesuiranje sitne korupcije, umjesto na predmete visoke korupcije. Iznimno je važno da rad pravosuđa bude transparentniji, da informacije o korupciji i drugim krivičnim djelima budu javne, te da javnost bude upoznata sa svim što se dešava u pravosudnim i istražnim institucijama - govori Džidić, podsjećajući da je transparentno pravosuđe neophodno za ulazak BiH u Evropsku uniju (EU).
Projektom “Transparentnošću protiv korupcije u pravosuđu” BIRN BiH želi potaći građane da se aktivnije uključe i zahtijevaju neophodne promjene u pravosuđu, te razviju svjesnost o potrebi standardizovanja prakse objavljivanja dokumenata s fokusom na optužnice za korupciju i ukazivanje na loše prakse u bh. pravosuđu u pogledu transparentnosti, saopćili su.
Podršku BIRN-u BiH do sada je iskazalo 100 pojedinaca i organizacija iz javnog života BiH. Profesori, pravnici, umjetnici, aktivisti i drugi građani ispisali su lične poruke na razglednicama, koje je BIRN BiH dostavio VSTV-u.
Poruke koje su upućene pozivaju na odgovornost, otvorenost, dostupnost informacija te bolju komunikaciju s medijima i javnosti, ali i apel na pravosudne institucije da se zatvore za političke utjecaje, a više otvore prema javnosti i radu u korist građana, naveli su.