Ova ekipa je energična, zna se dobro koristiti modernim sredstvima - društvenim mrežama, tu su nam pobjegli. Trkat ćemo se, idu iduće dvije godine.
Ovo su riječi Bakira Izetbegovića nakon brutalnog poraza na lokalnim izborima u novembru prošle godine. Da to nisu bile samo puke riječi, nego da se intenzivno prešlo na djelo, pokazali su mjeseci nakon izbora. Na društvenim mrežama niklo je na desetine stranica i pojedinačnih profila, putem kojih se, s jedne strane, neselektivno veličaju i pravdaju svi potezi SDA i njenog rukovodstva, a s druge na najbrutalniji način vrijeđaju svi novinari, političari i općenito javne ličnosti koje se na bilo koji način suprotstavljaju djelovanju ove stranke i njenih funkcionera.
Kada su u pitanju pojedinačni slučajevi, jedan od najaktivnijih i najživopisnijih SDA botova je izvjesni Jasmin Mulahusić, nastanjen inače u Luksemburgu, a spominje se, između ostalog, i u izvještaju alžirske vlade podnesenom Odboru Vijeća sigurnosti UN-a, uspostavljenom shodno rezoluciji 1267 (1999.), gdje se navodio kao dio grupe alžirskih terorista povezanih s El-Kaidom.
Protiv Mulahusića istragu, također, vodi i Tužilaštvo BiH zbog govora mržnje i prijetnji javnim ličnostima. Lider Naroda i pravde Elmedin Konaković svojevremeno je otkrio da je Mulahusić saradnik OSA-e. Da u ovim riječima očigledno ima istine te da je Mulahusić povezan sa strukturama SDA i dio je organizirane mreže, pokazuje i sam način njegovog djelovanja na Facebooku. Naime, Mulahusić važi za neku vrstu udarnog bota ove stranke.
Poznat je po pravljenju montaža i FB postera preko kojih „crta mete“ na sve kritičare SDA ili ljude koji se suprotstave bilo kojem njihovom potezu. Potom se Mulahusićeve objave masovno šeruju od pojedinaca najčešće sakrivenih iza lažnih profila ili stranica koje koriste sličan način botovanja, što pokazuje da se radi o planskom i umreženom djelovanju koje ima za cilj zagušivanje društvenih mreža negativnim sadržajem o kritičarima SDA.
Sve protivnike SDA ovi jurišnici kite imenima poput „četnici“, „plaćenici“, „izdajnici“, „ustaše“, „strani špijuni“, uz pravljenje montaža tipa da im se na glavama montiraju šajkače i kokarde. Osim toga, putem ovih stranica i profila plasiraju se najgnusniji nacionalni i vjerski šovinizam, govor mržnje, kao i antizapadni sentiment.
Najčešće mete među političarima na ovim stranicama su Irma Baralija, Dino Konaković, Fahrudin Radončić, Peđa Kojović, Nermin Nikšić... U posljednje vrijeme najčešća meta sve brutalnijih napada je i Senad Hadžifejzović, najpoznatiji i najutjecajniji novinar u BiH. Zahvaljujući svom raskrinkavanju kriminala i po državu pogubnih poteza SDA, Hadžifejzović je izložen višemjesečnom javnom linču, uz najgnusnije optužbe i konstrukcije na njegov račun.
S druge strane, glavni pozitivci na ovim stranicama o kojima se pišu sve sami hvalospjevi su Bakir Izetbegović i njegova supruga Sebija, turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan), direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica, premijer FBiH Fadil Novalić, ali i trenutno Bakirov jedini odani politički saveznik - Željko Komšić.
Nimalo manje agresivnu kampanju SDA ne vodi ni putem društvene mreže Twitter.
Okosnicu SDA-ovih botova na ovoj društvenoj mreži čine „Drnišlija“, ista osoba koja stoji iza pseudonima Mustafa Drnišlić, koji svoje tekstove potpisuje u SDA-ovom glasilu “Stav”, izvjesni Ermin Zec, student iz Finske, te Nedim Pobrić, trenutni savjetnik Bakira Izetbegovića. Sličan princip je djelovanja kao i na Facebooku - kada ovi glavni botovi, SDA-ovi političari ili novinari nešto napišu na Twitteru, armija botova sakrivena iza nickova to potom masovno retvituje. Osim toga, organizirano nasrću i uvredama zasipaju svaku javnu ličnost na Twitteru koja napiše bilo šta negativno o SDA i potezima njenog rukovodstva, sve to uz ispoljavanje najogavnijeg šovinizma i govora mržnje.