Bosnian Advocacy Center objavio je svoju prvu publikaciju pod naslovom “Lobiranje kao vanjskopolitički alat: Kako je entitet RS potrošio 40 miliona KM na lobiranje u SAD-u.”
Ovaj dokument rezultat je istraživanja i analize svih dostupnih ugovora koje je Vlada entiteta RS potpisivala s različitim lobističkim kompanijama u SAD-u, posebno od 2006. godine kada je Milorad Dodik preuzeo vlast.
Istraživanje je pokazalo da su zvaničnici RS-a primarno željeli osigurati prisustvo u najvažnijim krugovima, ali i umrežavanje među vodećim donosiocima odluka u SAD-u, te zvaničnicima na nižim nivoima za koje se nadaju da će jednoga dana doći do Capitol Hilla ili Bijele kuće.
Također, često su sarađivali s lobističkim grupama koje su pružale najkvalitetnije pravne savjete i analize Dejtonskog sporazuma. Poznati Dodikovi koncepti poput "slovo, a ne duh Dejtona", "Bosna i Hercegovina kao državna zajednica", "nezavisna RS u dejtonskoj BiH" samo su neki koncepti koji su formirani kroz ovu saradnju.
U cijelom ovom procesu, vlasti RS osnovale su i tzv. "Ured RS-a", koji de facto služi kao alternativa Ambasadi Bosne i Hercegovine u SAD-u, posebno onda kada ambasadora nije postavio kadar SNSD-a u Predsjedništvu BiH. Na taj način entitet RS imitira državu i, uz ostale lobističke aktivnosti, provodi alternativnu vanjsku politiku iako za to nema ovlasti.
Osim direktnog lobiranja i susreta s utjecajnim zvaničnicima poput senatora, poslanika u Predstavničkom domu, šefa Trumpove izborne kampanje, glavnog Trumpovog stratega i sl., Dodik i vlasti RS željeli su utjecati i na najpoznatije svjetske medije, ali i povezivati se sa srpskom i jevrejskom dijasporom te predstavljati entitet RS kao plodno tlo za investicije.
Cilj ovog izvještaja bio je ne samo da pokaže posljedice antibosanskog lobiranja u SAD-u, nego i da upozori bh. zvaničnike da se trenutna situacija s predsjednikom Džo Bajdenom (Biden) na čelu SAD-a mora iskoristiti agresivnom vanjskom politikom i agresivnim ulaganjem u lobiranje u SAD-u.
Kompletan izvještaj dostupan je OVDJE.