Dileme u vezi s “Otvorenim Balkanom” koje postoje u BiH, Crnoj Gori, Kosovu, ali i EU, nisu vezane za ekonomski segment, već za ono čega u inicijativi nema, kazao je za “Avaz” Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost (ESI).
RAZGOVOR
Prioritet međunarodne zajednice da Šmit bude prihvaćen od svih aktera kako bi mogao raditi svoj posao, kaže Ćerimagić
Ćerimagić: Važno članstvo i u jedinstvenom tržištu EU. Arhiv
Dileme u vezi s “Otvorenim Balkanom” koje postoje u BiH, Crnoj Gori, Kosovu, ali i EU, nisu vezane za ekonomski segment, već za ono čega u inicijativi nema, kazao je za “Avaz” Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost (ESI).
A nema u EU, tvrdi on, već postojećih regionalnih organizacija kao što su CEFTA i RCC, a nema ni u naznakama nekih konkretnih političkih koraka za unapređenje povjerenja u regionu.
- Čak naprotiv, neki od ključnih političkih aktera u Srbiji i BiH govore o ovoj inicijativi kao instrumentu za ujedinjenje Srba, što udara na najveće strahove nekih u BiH, Crnoj Gori i Kosovu. Ipak, bez obzira na to da li govorimo o zajedničkom regionalnom tržištu ili “Otvorenom Balkanu”, ekonomski aspekti takvih inicijativa su, sasvim sigurno, dobrodošli i korisni za region - pojašnjava Ćerimagić.
On smatra da ovakve inicijative neće dovesti do značajne ekonomske transformacije regiona i sustizanja prosjeka EU, jer, da bi se to dogodilo, potrebna je integracija ekonomije regiona s puno bogatijim tržištem EU.
- Zato u ESI-ju zagovaramo da EU zemljama zapadnog Balkana ponudi članstvo u jedinstvenom tržištu EU, kao međukorak do članstva u EU. Na način kako su to 90-tih uradile Švedska, Austrija i Finska. To bi omogućilo zemljama zapadnog Balkana da uživaju slobode kretanja roba, ljudi, kapitala i usluga, a vjerujemo da bi i EU na taj način vratila ugled i utjecaj u regionu koji je nekada imala - ističe Ćerimagić.
Sedam sedmica od početka mandata visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) njegov, ali i prioritet međunarodne zajednice je da on što prije bude prihvaćen od svih aktera kako bi mogao raditi svoj posao.
- Da bi se to postiglo, u BiH, regionu i Evropi održava se puno sastanaka i vodi se puno, nekad i paralelnih, razgovora koji, očekivano, kod mnogih stvaraju određenu dozu nervoze i nestrpljenja - smatra Ćerimagić.
- Nervoza nikada nije dobar vodič u donošenju političkih odluka. Zato je važno da politički akteri i institucije u BiH budu u direktnom kontaktu s partnerima u EU, UK i SAD i da u potpunosti razumiju izazove i mogućnosti vezane za ovo pitanje - ističe Ćerimagić.
"AVAZ" NA LICU MJESTA
VESELO U GORAŽDU