Novootvorena izložba pod motom „Koracima onih koji (ni)su došli“ u velikoj hali bivše fabrike akumulatora, koja pripada Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari, za kratko vrijeme privukla je veliku pažnju posjetilaca.
SREBRENICA
Izložba je rezultat rada mladog istraživačkog tima Memorijalnog centra, koji već dvije godine kontinuirano radi na prikupljanju ličnih predmeta žrtava i svjedoka genocida
S izložbe u Memorijalnom centru: Postavka se sastoji od narativa, fotografija.... S. Smajlović
Novootvorena izložba pod motom „Koracima onih koji (ni)su došli“ u velikoj hali bivše fabrike akumulatora, koja pripada Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari, za kratko vrijeme privukla je veliku pažnju posjetilaca.
Izložba je rezultat rada mladog istraživačkog tima Memorijalnog centra, koji već dvije godine kontinuirano radi na prikupljanju ličnih predmeta žrtava i svjedoka genocida na trasi puta kojom se kretala kolona “Marša smrti” u julu 1995. godine, kao i iz skloništa u kojima su se krili danima i mjesecima nakon pada Srebrenice pod kontrolu VRS-a.
- Postavka se sastoji od narativa, fotografija, izjava svjedoka i ličnih predmeta prikupljenih na značajnim historijskim lokacijama. Uključuje brojne predmete na ruti „Marša smrti“, obuću onih koji su prošli ovim putem. Tu su i brojne informacije koje pojašnjavaju širi kontekst pada Srebrenice, zatim o putu kojim su krenuli Bošnjaci Srebrenice te opis zločina koji su počinjeni duž puta - pojasnio je magistar Azir Osmanović, kustos Memorijalnog centra Potočari.
Azir Osmanović: Važni dokumenti. S. Smajlović
Tim kustosa ove izložbe, koji čine Azir Osmanović, Elma Hađibegović, Bernard Pavlinović, Armin Šepić, Elma Hodžić, Samina Tanović i Ahmo Mehmedovi, kaže da je veliki zadatak postavljati izložbu u prostoru koji ima historijsku važnost i mjestu gdje se dogodio genocid.
Kažu da je rad na ovom projektu za njih bilo izuzetno iskustvo. Učili su od eminentnijih stručnjaka iz ove oblasti, što im daje temelj da u budućnosti nastave raditi na ovom poslu, kako bi izložbene postavke Memorijalnog centra činile jednu cjelinu koja priča jednostavnu priču o genocidu.
Azir Osmanović kaže, da nije bilo podrške vlade Ujedinjenog Kraljevstva, da bi ova izložba teško ugledala svjetlo dana. Ista vlada podržala je projekte „Istina, dijalog, budućnost“, kao i niz drugih projekata koji govore o genocidu.
Kako dodaje, izložba “Koracima onih koji (ni)su prešli” bit će dijelom stalne postavke Memorijalnog centra te je otvorena za posjetioce, a to sve zahvaljujući mladom timu kustosa Memorijalnog centra i vladi Ujedinjenog Kraljevstva.