U dosadašnjem toku pandemije koronavirusa BiH je izgubila više od 11.100 svojih stanovnika, pokazuju zvanični podaci bh. zdravstvenih institucija. Epidemiološka situacija u BiH, ali i regionu Balkana, je loša, a posebno je komplicirana u našoj zemlji zbog kašnjenja sa vakcinacijom.
Dr. Jasmin Nurković iz Novog Pazara, istraživač sa više od 550 citata u medicini i jedan od najmlađih naučnika Srbije, uzroke vidi u slaboj disciplini i ignoriranju stručnjaka i njihovih preporuka, ali i neblagovremenim i nesvrsishodnim mjerama.
- Kad je trebalo da se “steže”, mjere su slabile. Slažem se da svi mi učimo u ovoj novoj situaciji, ali valja malo pogledati preko i vidjeti šta se dešava u svijetu i zemljama koje su naprednije. Nije pametno da se “predamo” virusu, jer svi naučni izvještaji ukazuju da će onda ovaj virus “počistiti” sve slabe jedinke. Uostalom, to je već poznato u veterinarskoj medicini, kod ptica i živine – upozorava Nurković.
Ako želimo izaći iz ovog vremena umiranja, dodaje, moramo se osloboditi teorija zavjere i vratiti u okvire nauke. Edukacija stanovništva i zdravstvenih radnika je važna, uloga medija ogromna, a političari se trebaju što manje miješati u donošenje odluka.
- Tokom jula 2020. godine, kada je Novi Pazar bio hotspot Evrope, pomagao sam kolegama i pacijentima u trećoj smjeni u gradskoj bolnici. Scene koje sam vidio ostaće zauvijek upamćene. Mnogo je teško kad vam u jednoj smjeni umre 7 pacijenata na odjeljenju gdje nemate dovoljno ni ljudi, ni opreme, ni lijekova da to spriječite. Ova pandemija ponekad zaista izgleda kao prirodna selekcija, a ja ne bih želio da se to tako nastavi – ističe dr Nurković.
Visok procenat vakcinisanih nije garancija da ćemo se zauvijek riješiti koronavirusa. To pokazuju iskustva Singapura, grada – države koja je među prvima u Aziji naručila vakcine, te uspjela vakcinisati 83 posto stanovnika. Međutim, nakon popuštanja mjera broj inficiranih se svakih desetak dana udvostručavao, te su zabrane ponovo na snazi.
- Izvještaji iz Singapura nažalost nisu dobri. Nadali su se vraćanju starom načinu života, ali situacija nije tako jednostavna. Iako se radi o blažim kliničkim slikama i značajno manjoj smrtnosti, novo “otvaranje” im je povećalo broj pacijenata. Ovo neočekivano iskustvo biće razlog naučnog ispitivanja i diskusije u budućnosti – kaže dr Nurković.
Informacije iz Singapura ukazuju na neophodnost vakcinacije, jer većini inficiranih bolničko liječenje nije trebalo, 98,4 posto slučajeva imalo je blage ili simptoma uopće nije bilo, a preminulih je 0,2 posto, uglavnom starijih sa dodatnim oboljenjima. Ipak, virus nije zaustavljen.
- Proces je trajao, a to je virus iskoristio da se pojača i napravi nekoliko izmjena da bi zaobilazio barijere u imunskom sistemu čovjeka. Osim toga, zbog kretanja i putovanja stanovništva teško je kontrolisati ulazak novih sojeva virusa u državu kao što je Singapur – pojašnjava dr Nurković.
Zbog toga je sve veći broj stručnjaka koji najavljuju da će korištenje maski i ograničena okupljanja i putovanja trajati još nekoliko godina.