Prvi put nakon tri decenije stanovnici goraždanskih naselja Laleta, Budići i Vinarići, bivši pripadnici 2. bataljona 31. drinske udarne brigade, okupili su se na brdu Mišjak, čija je odbrana u maju 1992. godine bila ključna za odbranu cijelog grada.
"ODBRANA MIŠJAKA"
Tokom manifestacije „Odbrana Mišjaka“ odata je počast poginulim i preminulim herojima iz ove jedinice, koja je početkom agresije na BiH zauzela dominantnu kotu na lijevoj obali Drine i odbila sve napade
Prvi put nakon tri decenije stanovnici goraždanskih naselja Laleta, Budići i Vinarići, bivši pripadnici 2. bataljona 31. drinske udarne brigade, okupili su se na brdu Mišjak, čija je odbrana u maju 1992. godine bila ključna za odbranu cijelog grada.
Tokom manifestacije „Odbrana Mišjaka“ odata je počast poginulim i preminulim herojima iz ove jedinice, koja je početkom agresije na BiH zauzela dominantnu kotu na lijevoj obali Drine i odbila sve napade.
Prema riječima ratnog komandanta 2. bataljona 31. DUB Abida Kamenice, početak agresije stanovnici Goražda dočekali su nenaoružani, vojnički neorganizirani, pa su i stanovnici Laleta, Budića i Vinarića imali samo stražarska mjesta oko naselja u kojima su živjeli. Početak napada na grad, koji se 4. maja 1992. godine i desio, i to iz svih pravaca, dočekali su organizirani u manje grupe, a sve one imale su isti cilj – odbraniti Mišjak.
- Mi u naseljima ne možemo graditi rovove, a iznad glave nam Mišjak. Trebalo je sve te grupe ujediniti u jednu vojnu formaciju, kojoj na početku nismo imali ni ime, a tek je kasnije nazvana 2. bataljon. Vidjeli smo da se zlo Goraždu primiče, a velikom mobilizacijom smo željeli da taj teret rasporedimo između sebe – kazao ja Kamenica.
Početak napada na Goražde označili su artiljerijski, a zatim i pješadijski napadi, što je bio signal braniocima Mišjaka da zauzmu ovo brdo.
- Jednom izuzetnom brzinom izašli smo prema Budićima, a onda iz dva pravca ušli u šumu iznad kuća Kuloglija. U tom vrtu sam vidio okopane i procvale ruže koje su granate izbacile iz zemlje. Mišjak je zauzet, a tog dana i te noći gledamo kako grad gori. Od tada ovo brdo nikad nije napušteno, samo je ojačavano. Ukopali smo se grebenom brda koje je stalno napadano iz svih oružja – istakao je Kamenica.
Heroji iz ovog dijela Goražda tako su najprije dobili prve bitke, a potom naziv jedinice kojoj su pripadali, a Kamenicu je prvo narod, a naknadno i Štab teritorijalne odbrane zvanično imenovao za komandanta. Nakon oslobođenja Goražda, u akcijama „Krug“ i Drina avgusta i septembra 1992. godine, pripadnici 2. bataljona 31. DUB učestvovali su u borbama i na drugim ratištima. Tokom agresije na BiH poginulo je 48 pripadnika ove jedinice, od kojih je 11 život dalo braneći upravo brdo Mišjak iznad centra Goražda.
PRIVREDNI GIGANTI
LEGENDARNI BH. STRUČNJAK
"ŽENE SU MI DOŠLE GLAVE"
JUŽNA INTERKONEKCIJA
HAOTIČNO STANJE