OTVORENO

Profesor Aleksa Milojević o promjenama na mapi svijeta: Svijet će ekonomski pasti, ali mi ćemo potonuti malo više

Kad se saberu dugovi i deficiti u BiH, oni su jednaki bruto društvenom proizvodu

Milojević: Sigurno nas čeka crni scenarij. Avaz

Piše: A. Bajramović

6.8.2022

Kako bi pokušali izbjeći katastrofu koju očekuju najesen, gradovi u Njemačkoj štede struju, predsjednička palača u Berlinu više nije osvijetljena noću, u Hanoveru nema tople vode za tuširanje u bazenima i teretanama, a općine diljem zemlje pripremaju posebna mjesta s grijačima namijenjenim zaštiti ljudi od hladnoće. Ovo je navedeno u izvještaju američke agencije “Bloomberg” koji je posvećen Njemačkoj, oslonjenoj na ruski plin, uz upozorenje da vlada kancelara Olafa Šolca (Scholz) ima tri mjeseca da spriječi nestašice energije i izbjegne kolaps.

Kriza kojoj svjedočimo razotkriva uzroke dominacije zapadnih ekonomija, vodi ka “oslobađanju” manje razvijenijih zemalja, pogađa cijeli svijet, a najmanje države koje većim dijelom žive od svog rada, kaže prof. dr. Aleksa Milojević, ekonomski ekspert.

Jeftine sirovine

- Ova kriza pokazala je da je bogatstvo zapada i sjevera Evrope zasnovano na siromaštvu juga i istoka. To bogatstvo potječe iz jeftinih sirovina, radne snage i uvoza iz manje razvijenih zemalja. Računao sam, zapadna Evropa samo pola svog bogatstva ostvaruje vlastitim radom, a pola prelijeva na jeftinom plinu iz Rusije, jeftinoj nafti iz arapskog svijeta i našoj jeftinoj radnoj snazi, a, evo, i jeftinom drvetu. Nikad se nije dogodilo da se iz Bosne transportira ogrjevno drvo za Austriju, a sad šleperi iscijepanog drveta idu tamo - kaže Milojević.

Ekonomisti upozoravaju da nas očekuje pad vrijednosti društvenog bogatstva za oko 60 posto, a da će BiH biti dva puta siromašnija nego što je sada.

- Kad se saberu dugovi i deficiti u BiH, oni su jednaki bruto društvenom proizvodu. To znači da je inflacija najmanje 100 posto, da će se društveno bogatstvo samo po tom osnovu morati smanjiti na polovinu, da ćemo biti dva puta siromašniji nego što smo. Sigurno nas čeka crni scenarij. Svi će ekonomski potonuti, ali mi ćemo potonuti malo više - ističe Milojević.

Dodaje da nije prvi put u historiji da se mijenja ekonomska i politička mapa svijeta, ali da će najgore proći oni koji, poput nas, izvoze malinu, kupinu i balvane.

Milojević je jedan od ekonomskih stručnjaka koji smatraju da Dejtonski sporazum i sistem valutnog odbora ne daju da BiH “prodiše”, te tvrdi da je to kolonijalna institucija koju je prije više od dva stoljeća osmislio engleski kralj, jer nije imao dovoljno vojske.

- On je smislio kako da kolonije porobi valutom. Probu je imao na Madagaskaru, a za njim je pohrlilo oko 50 izdajničkih vlada. To je trajalo do pedesetih godina prošlog vijeka, kad su svi valutni odbori srušeni revolucijama - kaže Milojević.

Nema države

BiH je danas, dodaje, s kursom KM vezanim za euro, žrtva valutnog odbora.

- Zakonom je 1997. rečeno da je 1,95 KM jednako 1 euru. Otada sva rasprodaja, dugovi, gubici, sva ekonomska zla su se dogodila, a novac ima istu vrijednost. To je ekonomski nepojmljivo, jer sve štete u privredi moraju se pokazati u novcu. Da nije “zakovan” kurs, s obzirom na sve štete koje nam nanose naše vlade, mi bismo plivali u inflaciji. Ovo se mora završiti, tako da će inflacija “provaliti”, da će narod to platiti, a oni koji su to napravili će izgubiti vlast - pojašnjava.

Na takvu odgovornost niti jedna vlast nije spremna, ne želi je preuzeti na sebe, a Milojević tvrdi da nema države ako ona ne upravlja svojim novcem.

- Narod koji ne može da upravlja svojim novcem nema pravo na državu. Mi smo osakaćeni jer ne upravljamo novcem. Prije rata, kad inflacija krene 5 posto, svi, od Skoplja do Ljubljane, sakupljaju se u Beogradu i traže njeno žarište. Sva istraživanja pokazuju da zemlje s inflacijom od 20 do 25 posto imaju najbrži razvoj, jer, kad imaš svoju banku, kad upravljaš novcem, onda inflacija diže cijene robama, a obara kamatu. Tada kreću investicije. Najveća zarada i zaposlenost idu s inflacijom, ako ona ne pređe neku granicu - ističe Milojević.

Čime se bave naše vlasti

- Vidite čime se bave naše vlasti. Zavadama, nacionalnim pričama, svim mogućim besmislicama i besposlicama, zbog toga što ne mogu da razvijaju privredu, a i ne isplati im se. Njima se isplati zaduživati se, negdje se “očešati” o ta zaduženja, dugovi se pročiste kroz tržište, naplati se PDV i nigdje privrede. U Evropi nema slučaja da se budžet puni 94 posto iz PDV-a, svugdje 50 posto čine indirektni i direktni porezi. Ništa ljepše ovoj vladi, jer vlada, a nije odgovorna za razvoj - ističe Milojević.

Dok najavljuje veliko siromaštvo, Milojević ponovo upozorava da bi nezadovoljstvo siromašnih građana aktuelne vlasti u jednom momentu mogle okrenuti u međusobne sukobe.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.