Građani BiH ulaze u dio godine kada rastu izdaci iz budžeta zbog priprema za početak nove školske godine, ali i sezonu grijanja, u kojoj će snabdijevanje energentima biti skupo, ali i neizvjesno kada je plin u pitanju.
UPRKOS UPOZORENJIMA
EU je još u julu pozvala na racionalniju potrošnju energenata pa mnogo razvijenije države od BiH već mjesecima isključuju dijelove ulične rasvjete
Pitanje je hoćemo li imati dovoljno plina. Agencije
Građani BiH ulaze u dio godine kada rastu izdaci iz budžeta zbog priprema za početak nove školske godine, ali i sezonu grijanja, u kojoj će snabdijevanje energentima biti skupo, ali i neizvjesno kada je plin u pitanju.
Uprkos padu cijena goriva, inflatorni udar još ne pokazuje znake slabljenja, pa se procjenjuje da će predstojeća zima biti teška, a za mnoge i hladna i gladna.
- Najviše zabrinutosti izazivaju cijene prirodnog plina i moguće kratkoročne nestašice. To može biti problematično za određeni broj građana naše zemlje, ali i kompanija koje zavise od plina. Što se tiče električne energije, vjerujem da će doći do poskupljenja naredne godine, ali u ovoj neće zato što je izborna godina. Postoje određeni pritisci pa, s obzirom na to da cijena struje kontinuirano raste na svjetskom tržištu, taj trend će se nastaviti tokom zime - kaže ekonomski analitičar Admir Čavalić.
Čavalić: Poskupljenja struje iduće godine. Agencije
Građani BiH su u dodatnim problemima zbog rasta cijena peleta, uglja, ogrjevnog drveta, a s dolaskom hladnijih dana, Čavalić očekuje nastavak poskupljenja, pa i kratkotrajne nestašice ovih energenata.
EU je još u julu pozvala na racionalniju potrošnju energenata. Mnogo razvijenije države od BiH već mjesecima isključuju dijelove ulične i rasvjete u javnim institucijama, ograničavaju rad klima-uređaja, a o potrošnji se itekako vodi računa i u domaćinstvima. Vijesti da se Nijemci, pripremajući se za „najhladniju zimu“, kraće tuširaju ili da, umjesto kuhanih jela, za večeru jedu grickalice, u BiH i ovom dijelu Evrope služe za zbijanje šala, te za sada nema ozbiljnih inicijativa da se potrošnja racionalizira.
Iako je politika izgubila legitimitet da može proklamovati takve poruke, smatra Čavalić, donosioci odluka, svojim porukama, pa i ličnim primjerom trebali bi inicirati promjenu navika potrošača.
- Sasvim je legitimno, u sistemima gdje se vjeruje politici, da političari izađu i pozovu na mjere štednje. Shodno bihevioralnoj ekonomiji, zaista se pokaže da građani reagiraju na te poruke i usklade svoje ponašanje. Kod nas je, generalno, problem što nema povjerenja u politiku, pa političari ne pomišljaju da to urade. Možda, kad bi i uradili, bili bi predmet ismijavanja - navodi Čavalić.
- Gospodin Vučić, u susjednoj Srbiji, prije dva mjeseca slao je takve poruke. I tamo je to, naravno, služilo za zbijanje šala. Šta to znači? Ako vodimo računa o svjetlu, nepotrebnom zagrijavanju prostorija u kojima ne boravimo, malim koracima kumulativno možemo ostvariti rezultate - ističe Čavalić.
LEGALIZACIJA OBJEKATA
NA KIOSCIMA ŠIROM BIH
LIČNOST DANA
PUT BISTRIK-LAPIŠNICA