Uklanjanjem objekata koji su godinama "skrivali" pogled na Bijelu džamiju i predstavljali ruglo u samom srcu visočke čaršije, nastavljeno je uljepšavanje i uređenje same gradske jezgre Visokog.
– Ono što je jedan sistem sakrio, mi danas uklanjamo i pokazujemo kako treba raditi za bolje Visoko. Ruglo se ne uređuje, već uklanja, jer nikada i nije trebalo zakloniti ovakav objekat koji ima arhitektonsku važnost za Visoko i koji nosi neke od najznačajnijih europskih i svjetskih nagrada za sakralne objekte. Mi svojim radom pišemo historiju i imamo viziju razvoja našeg Visokog. – kazao je gradonačelnik Visokog Mirza Ganić.
Nakon što su uklonjeni stari drveni dućani koji su se godinama nalazili oko bisera arhitekture, Bijele Šerefudin džamije, projekti uređenja se nastavljaju.
– U glavnoj gradskoj ulici, ulici Alije Izetbegovića pokrenuli smo uređenje fasade na zgradi Gradske uprave, a pripremamo se za uređenje fasade Kina, Partizana, ZK ureda i drugih objekata u vlasništvu Grada. Pripremili smo idejno rješenje za Trg Matarkčije i isto predložili u Program kapitalnih ulaganja, a pripremamo i tehničko rješenje za uređenje podloge same saobraćajnice u ulici Čaršijska. Imamo najavu da će i JP BH Pošta krenuti s adaptacijom svoje zgrade koja se nalazi u samom centru grada. U saradnji s Direkcijom za ceste ZDK osigurali smo sredstva za asfaltiranje dijela saobraćajnice u ulici Branilaca, a sa investitorom poslovnog objekta Vema dogovorili uređenje cijelog platoa i trotoara granitom. Naš cilj je bolje Visoko i svakodnevno radimo u tom pravcu. Mnogo je procesa pokrenuto, a što je najvažnije dosta toga je i vidljivo – naglasio je Ganić.
Inače, Bijela Šerefudin džamija u srcu Visokog, u današnjem obliku i izgledu izgrađena je 1980.godine uz sjajno arhitektonsko rješenje arhitekte Zlatka Ugljena.
Mnogo toga zanimljivog se veže uz ovu džamiju, a tri stvari se ističu: nevjerovatna simbolika unutrašnjosti i vanjskog izgleda džamije, zatim njena imena, jer ova džamija ima tri naziva, Bijela, Šerefudinova i Čaršijska džamija, te nagrada Aga Khan koju je osvojila za arhitekturu 1983.godine, kao i nagrada mađarskih arhitekata koji su je svrstali među tri najbolje dizajnirana sakralna objekta u Evropi.