Fond Memorijala Kantona Sarajevo prezentirao je danas projekt Infografike o heroinama odbrambeno-oslobodilačkog rata, na kojoj je prikazano 13 dobitnica najvećeg ratnog priznanja „Zlatni ljiljan“.
Direktor Fonda Ahmed Kulanić je podsjetio da kontinuirano provode projekte koji čuvaju sjećanje i grade kulturu pamćenja na najveće sinove i kćeri naše domovine, a cilj je da djeci i omladini približe časnu borbu Armije Republike BiH, njenih pripadnika koji su dali najveći doprinos u odbrani BiH
Stoga, kako je rekao, nakon uspješno provedenog i predstavljenog projekta Infografike o devet heroja odbrambeno oslobodilačkog rata, predstavili su i Infografike o heroinama odbrane RBiH.
- Kreiranjem novih, adekvatnih sadržaja koji su pristupačniji djeci, nastojimo da širimo i popularizujemo doprinos koji je Armija RBiH dala u odbrani domovine od agresije u periodu od 1992. do 1995.godine – kazao je Kulanić.
Profesorica Meldijana Arnaut Haseljić, predsjednica Udruženja pripadnica Armije RBiH, predstavila je i Zbornik radova sa Okruglog stola o temi „Heroine odbrane BiH," koji je prošle godine održan u Kalesiji, u partnerstvu sa Udruženjem pripadnica Armije RBiH.
Ona je navela da su u Zborniku izložene teme koje govore o ulozi i položaju žena u toku agresije na RBiH, o ženama koje su imale svoj angažman u svim sferama društvenog života, počev od obrazovnog sistema, kulture, medicine, asocijacija i duruženja koja su djelovala u toku agresije, a to je bilo veoma značajno za odbranu države.
- To su bile braniteljke, direktni učesnici odbrane BiH. Žene nisu samo branile Bosnu i Hercegovinu, žene su bile temelj odbrane BiH – naglasila je Arnaut Haseljić, te podsjetila na učešće žena u namjenskoj proizvodnj i bile su logistička podrška Armiji BiH, ali učestvovale su i u vojnim operacijama protiv agresora.
Uz prezentaciju Infografike, u Memorijalnom centru Kovači predstavljena je i Grafička novela koja govori o životnim pričama dobitnica „Zlatnog ljiljana“ , autora Indire Suljić Muratović i Emira Isovića.