BANJA LUKA

Danas posebne sjednice NSRS o Ustavnom sudu BiH i vetu Željke Cvijanović

Smatramo da imamo pravo da se preventivno borimo protiv otimanja imovine, poručio je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS

Željka Cvijanović na jednoj od sjednica NSRS. Srna

H. J. I.

27.6.2023

U Banjoj Luci ovog utorka dvije posebne sjednice entitetskog parlamenta. Na dnevnom redu prve sjednice je Prijedlog zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji RS, dok ne bude donesen novi zakon o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine. Odmah po okončanju ove sjednice, uslijedit će još jedna o vetu predsjedavajuće Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović na dva zaključka usvojena bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva.

Sjednica će početi u 11 sati.

Odgovor na neuspješni ultimatum

Zakon kratak, sa samo četiri tačke. Stiže to kao odgovor na neuspješni ultimatum koji je poslan na adresu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Poslanici u NSRS-u odlučivat će o zakonu kojim se odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine više neće poštovati na teritoriji ovog entiteta. Napominju, spor s najvišom sudskom instancom je uzrokovan zbog pitanja imovine.

- Smatramo da imamo pravo da se preventivno borimo protiv otimanja imovine i sve odluke koje bi bile neustavne i koje bi remetile sam Dejtonski sporazum, koji je entitetima dao imovinu, a ona se sada pokušava problematizovati odlukama Ustavnog suda. Smatramo da je pravo na odbranu najprirodnije pravo i da ima izvorište u povelji Ujedinjenih nacija i evropskim konvencijama - rekao je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.

Iz vladajućeg SNSD-a kažu da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine najveći problem s kojim se suočava RS, te očekuju jedinstvo i podršku opozicije u RS. Milorad Dodik danas iznosi detalje svog prijedloga Zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine koji bi bio predložen u Parlamentarnoj skupštini BiH.

"Izbacuju se trojica sudija"

- Iz njega se izbacuju trojica sudija. RS bira tri, FBiH bira šest. Zakon će propisati da kvorumi podrazumijevaju učešće svih, a u odluci mora da bude jedan glas Srbina, Hrvata, Bošnjaka. Ako nema toga, u čemu je smisao, da vas preglasavaju stranci i Bošnjaci ili sutra Bošnjaci i Hrvati - naveo je Dodik.

Opozicija saglasna da je Ustavni sud više politička nego pravna institucija. Iz PDP-a kažu, na sjednici će učestvovati, ali kako će glasati zavisi od sutrašnje rasprave. Izrazili su bojazan na koji način bi se to u praksi moglo sprovoditi ili će sve ostati još jedno nesprovodivo obećanje vlasti.

- Naše strahovanje da oni kojim se obraćamo, a to su i stranci i Federacije i građani, neće doživjeti sutra NSRS ozbiljno jer sve dosadašnje zaključke NSRS-a RS je sama pogazila - rekao je Igor Crnadak, poslanik PDP-a u NSRS-u.

Zakon o nesprovođenju odluka Ustavnog suda navodi i da lica koja ga budu sprovodila imaju zaštitu od eventualnog krivičnog gonjenja. Nakon usvajanja pomenutog zakona, Narodna skupština će održati još jednu posebnu sjednicu, koju je sazvala predsjedavajuća Predsjedinštva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, a u vezi sa vetom koji je pokrenut nakon preglasavanja u Predsjedništvu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.