Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH jučer je usvojio izmjene Zakona o PDV-u, ali ne onako kako su očekivali poslodavci u BiH. Državni zastupnici iz SNSD-a odbili su izmjenu, odnosno zahtjev poslodavaca da se rok za prijavu PDV-a pomjeri do kraja mjeseca umjesto do 10. u mjesecu.
Udruženje poslodavaca u FBiH još prije nekoliko godina uradilo je Prijedlog zakona o PDV-u, koji je postao sastavni dio jednog integralnog seta propisa pod nazivom “Šta poslodavci očekuju od vlasti”.
Bolja i brža realizacija
Kako je za portal "Avaza" rekao direktor Udruženja poslodavaca FBiH Mario Nenadić, rješenja iz ovog dokumenta predstavili su svim nivoima vlasti, prije i nakon izbora, te očekuju bolju i bržu realizaciju tog dokumenta, budući da je cilj tih prijedloga unapređenje poslovnog okruženja u FBiH i čitavoj BiH.
- Izmjene Zakona o PDV-u dio su tog paketa. Taj prijedlog Udruženja poslodavaca u FBiH obuhvatao je nekih 5-6 ključnih izmjena, a u okviru prijedloga Udruženja bila su i dva prijedloga prema kojima je bilo predloženo povećanje, tj. podizanje propisanog praga za ulazak u sistem PDV-a sa 50.000 KM na 100.000 KM i drugi prijedlog pomjeranje roka za prijavu PDV-a, umjesto do 10. u mjesecu, do kraja mjeseca. Prvi prijedlog je usvojen, drugi odbijen - rekao je Nenadić.
Podsjeća da je malo pitanja iz oblasti privrednog poslovanja koja u našem ustavnom uređenju pripadaju državnom nivou vlasti.
Ključni prijedlog
- Utoliko smatramo da je propuštena prilika da se izmjenama ovog propisa na nivou BiH olakša poslovanje svim privrednim subjektima u BiH. Sigurno je dobro da je usvojen ovaj prvi prijedlog u vezi s podizanjem praga za ulazak u sistem PDV-a i to će olakšati poslovanje jednom dijelu poslovnih subjekata. Međutim, mnogo je važnija bila ova druga predložena izmjena i ona je bila ključni prijedlog, a to je, ustvari, pomjeranje roka za podnošenje PDV prijava sa 10. u mjesecu na kraj mjeseca. Radi se o stvarnom interesu poreskih obveznika da im se olakša sistem prijavljivanja i plaćanja PDV-a, da se dobije na vremenu za realizaciju ove zakonske obaveze, a time i racionaliziraju kapaciteti za poslovanje po ovom pitanju - naglašava Nenadić.
U postojećem sistemu privredna društva su pod velikim pritiskom zbog kratkih rokova, pod prijetnjom su inspekcija nakon probijanja zakonskog roka…
- Ovo je bila prilika da se makar ublaže i negativna zakonska rješenja po poslodavce, prema kojem se plaćanje PDV-a podrazumijeva i na još nenaplaćene fakture, što je posebno otežavajuće za one male i nerazvijene privredne subjekte. Šteta je zaista da ovo rješenje nije usvojeno, a javnu i jednoglasnu podršku dali su im zajednički i Udruženje poslodavaca u FBiH i Unija poslodavaca RS. Ali nećemo odustati, mi ćemo redovnim putem i dalje tražiti usvajanje ovog i nekih drugih rješenja u vezi s ovim pitanjima - poručio je Nenadić.