Na stanje i trendove prirode i prirodnih resursa u BiH, direktno i indirektno, negativno i sve izraženije utječu mnogobrojni razvojni i društveni pritisci, istaknuto je na završnom sastanku interesnih strana u projektu "Procjena stanja prirode i upravljanja prirodnim resursima u BiH".
Precizirano je da, iako postoje značajni potencijali za unapređenje, postojeće sektorske politike i upravljačko institucionalni aranžmani trenutno ne osiguravaju potreban dugoročni, regulatorni i finansijski okvir za veći doprinos prirode i prirodnih resursa održivom razvoju BiH.
Bolje upravljanje resursima
Prof. dr. Senka Barudanović sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu izjavila je da znanja o ovoj tematici koja su detektovali tokom četiri godine realizacije projekta nisu dovoljna da bismo održivo upravljali prirodom, a ona su neophodna za donosioce odluka da bismo bolje upravljali resursima i očuvali prirodu za naredne generacije.
Pojasnila je da je projekt okupio više od 100 naučnih radnika sa osam javnih univerziteta u BiH koji su radili volonterski, što je jedinstven slučaj u našoj zemlji.
Važnost uzajamnog dijaloga
Događaju je prisustvovala i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder koja je zahvalila prisutnim na obavljenom poslu i naglasila važnost kontinuiranog dijaloga između donosilaca odluka i naučne zajednice.
Implementacija projekta je počela 2019., a sredstva za realizaciju tog međunarodnog projekta su osigurana od strane Inicijative za klimu Njemačkog federalnog ministarstva za okoliš, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost.