Sjedinjene Američke Države upozorile su u utorak da su tekuće proslave samoproglašenog nacionalnog praznika bosanskih Srba - koje su uključivale paradu paravojnih i policijskih trupa - kršenje bosanskog Ustava i mirovnog sporazuma iz 1995. godine, te da su kao takve predstavljale krivično djelo.
Ovo je uvodna rečenica američkog ABC Newsa koji se bavi proslavom neustavnog praznika dana RS 9. januara.
- Američka ambasada u Sarajevu u saopćenju je pozvala bosanskohercegovačke pravne vlasti da "istraže svako kršenje zakona" u vezi s obilježavanjem 9. januara kao dana Republike Srpske, što je dio Bosne kojim upravljaju etnički Srbi.
Poginulo 100.000 ljudi
"Nije u pitanju proslava praznika, već odluka da se to učini 9. januara", navodi se u saopćenju.
Praznik 9. januara obilježava dan kada su 1992. godine bosanski Srbi proglasili stvaranje vlastite države u Bosni, što je izazvalo razorni četverogodišnji rat u zemlji u kojem je poginulo više od 100.000 ljudi. Ustavni sud BiH ranije je odbacio proslavu tog datuma - piše ABC News.
Dalje navode da su Bosanski Srbi prkosili i sudskim i međunarodnim kritikama, organizirajući paradu trupa naoružanih mitraljezima, oklopnim vozilima i drugom opremom. Učestvovala je i ruska bajkerska grupa "Noćni vukovi", poznata po podršci ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Nacionalistički lider bosanskih Srba Milorad Dodik, saveznik Kremlja, rekao je da Srbi neće odustati od "dana kada je rođena Republika Srpska". Ruski ambasador u BiH bio je među rijetkim stranim zvaničnicima koji su prisustvovali skupu u Banjoj Luci, gradu na sjeverozapadu zemlje.
"Gledamo Srbiju, gledamo Rusiju", rekao je Dodik u govoru. Dodao je da se praznik ne može zabraniti jer bi "to značilo da smo pali".
Slabe centralne institucije
Tokom rata bosanski Srbi su protjerivali i ubijali Bošnjake, koji su većinom muslimani, i Hrvate sa teritorije koje su kontrolisali.
Sukob je okončan 1995. mirovnim sporazumom uz posredovanje SAD. Takozvanim Dejtonskim sporazumom stvoreni su srpski i bošnjačko-hrvatski entiteti u Bosni, koje su zajedno držale slabe zajedničke centralne institucije - navodi ABC News.
Pojašnjavaju da su nakon rata Bosanski Srbi nastojali da steknu što je više moguće nezavisnosti.
- Dodik je otvoreno pozvao na secesiju od Bosne, prkoseći američkim i britanskim sankcijama nametnutim zbog njegove politike.