Zbog situacije u kojoj se našla BHRT, čiji su uposlenici već drugi mjesec bez osiguranog finansiranja, u pitanje bi mogao doći i nastavak rada Relejne stanice Hum u Sarajevu. Iz BHRT-a upozoravaju da bi prestanak rada repetitora na Humu izazvao medijski mrak i prekid telekomunikacija u cijeloj BiH.
- Hum je naše glavno čvorište, svi odlazni i dolazni signali koji se pripremaju za emitovanje prelaze preko Huma, Govorim o BHRT, FTV, BH Radiju 1 i Federalnom radiju, sve se priprema u glavnom produkcionom centru u Sarajevu, to se pakuje u transportne streamove, šalje se na Hum, a Hum radi daljnju distribuciju. Dio se grana na Trebević, dio na Vlašić, Lisac, četvrti dio prema Hercegovini. Zbog toga Hum ima tako veliki značaj - kaže za "Avaz" Almir Hergić, rukovodilac Odjela za prenosne sisteme i operacije BHRT-a.
TV predajnik na Humu, jedan od simbola Sarajeva, smješten je na 812 metara nadmorske visine. Sa ove lokacije se emitiraju i TV i radijski signali za šire područje Sarajeva.
Tokom rata je većim dijelom uništen, a danas je u situaciji da se, uz nadljudske napore uposlenih, sa opremom starom više od 30 godina, sa tehničarima i inžinjerima koji nisu sigurni hoće li dobiti svoju plaću, ponovo bori za opstanak.
- Hum je, pored Vlašića, jedan od naših najvažnijih objekata. Mreža je jako kompleksna i bez adekvatne opreme i odgovarajućeg broja ljudi ne možete je održavati. I to vam govori koliko je bitno da opstane Javni servis - ističe Hergić.
Osim opreme javnih emitera na Humu je smještena i oprema državnih institucija – Agencije za identifikaciona tijela, Ministarstva sigurnosti, kao i privatnih internet provajdera.