Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine (PSBiH) i Liga muslimanskog svijeta zajednički organizuju Međunarodnu konferenciju pod nazivom "Članovi parlamenata i vjerski lideri za mir i suživot", koja će se održati u ponedjeljak, 12. februara 2024. godine u Velikoj sali PSBiH.
Poruka mira
Prema prispjelim potvrdama učešća, konferencija će okupiti predsjednike i članove parlamenata, vjerske lidere, predstavnike civilnog društva, članove akademske zajednice i druge stručnjake iz velikog broja zemalja kako bi se uključili u dijalog i zajednički definisali ključne mjere za izgradnju pravednijih i kohezivnijih društava.
Očekuje se da će oko 400 učesnika konferencije koja će se održati u Sarajevu, gradu velike etničke, kulturne i vjerske raznolikosti i gradu koji važi za "mjesto gdje Istok susreće Zapad", podvući da su teme suživota i mira važnije nego ikad u današnjem svijetu punom globalnih prijetnji i izazova.
Takođe se očekuje da će sa ove konferencije i iz Sarajeva biti poslane globalne poruke mira, tolerancije i univerzalnih zajedničkih vrijednosti.
Programom je predviđeno da se, u ime organizatora konferencije, učesnicima obrate zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH dr Denis Zvizdić i generalni sekretar Lige muslimanskog svijeta i predsjednik Organizacije muslimanskih učenjaka, Mohammad bin Abdulkarim Al-Issa.
Gostima skupa obratit će se i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović, ispred Mitropolije dabrobosanske Vladislav Topalović, vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini Tomo Vukšić, predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini Jakob Finci i gradonačelnica Grada Sarajeva Benjamina Karić.
Tri panela
Konferencija će biti podijeljena u tri panela pod nazivom "Promovisanje regionalnog i globalnog mira kroz susret parlamentaraca i vjerskih vođa u cilju promocije međuvjerskog dijaloga, tolerancije i međusobnog razumijevanja", "Izgradnja mira i suživota u multireligijskim društvima" i "Političke i vjerske vođe kao graditelji mostova: kako razviti pravednije i kohezivnije društvo?".
Očekuje se da će učesnici konferencije usvojiti i zajedničku izjavu u kojoj će podvući da je dijalog s različitim vjerama, kulturama i etničkim grupama neophodan za suživot i mir i da su, kao predstavnici građana, parlamenti posvećeni jačanju zakonskih okvira koji vode otvorenijim i inkluzivnijim društvima, kao i to da je poštivanje vjerskih i kulturnih različitosti način da se ojača međusobni dijalog i razumijevanje.