Nakon stravičnog zločina u Gradačcu, kada je Nermin Sulejmanović usmrtio tri osobe, a ubistvo svoje supruge prenosio na društvenim mrežama, političari su se aktivirali i najavili usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici te izmjene Krivičnog zakona kojima će se femicid tretirati kao posebno krivično djelo.
Davali su se rokovi od dva ili tri mjeseca kako bi Vlada uputila u parlamentarnu proceduru navedene zakone, no svi rokovi su probijeni.
Nudili pomoć
Ministarstvo pravde FBiH je formiralo radnu grupu za usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici, ali javnosti nisu poznata imena članova niti to dokle je ovaj proces došao.
Nedavno je u intervjuu za „Avaz“ resorni ministar Vedran Škobić (HDZ) kazao da se ovim izmjenama pristupilo zajedno s predstavnicima ''UN Women BiH'', ali nije otkrio u kojoj je to fazi.
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Dragan Mioković (NS) ističe da nekoliko parlamentaraca već godinu pokušava doći do materijala koji ih zanimaju i nude pomoć, ali kaže da do ovog trenutka nisu naišli na razumijevanje ministra Škobića.
- Treći put smo dobili obećanje na tematskoj konferenciji da će biti usvojen ovaj zakon. Sada je rečeno da će to biti u junu, prvi put je rečeno u junu prošle godine, a drugi put u oktobru prošle godine. Meni je iznenađujuće što se ovo odugovlači. Radi se o dva zakona koja nemaju ništa političko u sebi, oni su u svom najznačajnijem dijelu prošli parlamentarnu proceduru, čak i javnu raspravu - ističe Mioković.
Na doradi
Ističe da je neodgovorno tako važne zakone više od godinu držati na doradi.
- Godine 2013. BiH je ratificirala Istanbulsku konvenciju. Prošla vlast je to godinama držala u ladici, iako je BiH dužna da zakonodavstvo uskladi s Istanbulskom konvencijom. Zastupnici i zastupnice Naše stranke su još u prošlom mandatu predložili tekstove ovih zakona. Radi se o vrlo kvalitetnim zakonima i nije mi jasno zašto to nije dostavljeno parlamentarcima - pojašnjava Mioković.
U RS usvojen
Narodna skupština RS krajem prošle godine uvrstila je femicid kao posebno krivično djelo, ali mnogi zamjeraju to što nije definirala posebne kazne u vezi s tim.
- RS je u tom kontekstu značajno ispred FBiH. Nažalost, kada je zakonodavstvo u pitanju, nije to samo u tom dijelu, ali donekle je to i razumljivo jer je sve centralizovano - ističe Mioković.
Razumijem da neki politički zahtjevni zakoni trebaju vremena da prođu kroz proceduru, ali u ovim zakonima nema ništa sporno, kaže Mioković.