Svi potezi režima u RS, koji su počeli osporavanjem odluka visokog predstavnika, neprovođenjem odluka Ustavnog suda BiH i usvajanjem neustavnih zakona, nastavljeni su sjednicom NSRS u četvrtak, a trajat će i tokom vaskršnjeg sabora u maju, dio su rafalnog udara na Dejtonski mirovni sporazum, Ustav BiH, ali i međunarodnu zajednicu.
Krivično djelo
Ovo je za „Avaz“ izjavio pravni ekspert Kasim Trnka, komentirajući odluke NSRS, ali i ukupan ambijent u BiH proizveden ovakvim djelovanjem.
- Činjenica da se mitingu u Banjoj Luci priključila i Srbija dokaz je da to poprima i međudržavne dimenzije. Pred čitavom svjetskom javnošću se pokazuje koliko je uzelo maha negiranje genocida, što je u BiH i krivično djelo. Uvijek se nađe povod, sad je to Nacrt rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, ali očigledno se radi o sistematskom provođenju jednog koncepta - kaže Trnka.
Odgovor međunarodne zajednice, ne računajući Ambasadu SAD i OSCE, previše je blag, a Trnka smatra da i Dodikovi partneri na državnom nivou ne mogu stati samo na verbalnom odgovoru.
Jasan odgovor
- Bilo bi krajnje vrijeme da trojka preuzme inicijativu, da ona bude faktor koji će otkazati tu koaliciju. Oni koji sistematski i sveobuhvatno ruše ustavni poredak, dejtonsko uređenje i narušavaju međunarodni ugled BiH, ne zaslužuju da se s njima bude u bilo kakvom odnosu - ističe Trnka.
Poruka SAD
Zaključuje da se uvredama na račun žrtava genocida i Bošnjaka u cjelini i porukama poput onih da će jedan narod biti sveden na 25 posto teritorije nastoji destabilizirati situacija u BiH, te isprovocirati gnjev i odgovor Bošnjaka.
- Američki ambasador rekao je da SAD neće ostati po strani u slučaju da se nastavi na ovaj način i da se izazove nekakva vanredna situacija. Važna je i poruka NATO-a, čiji su zvaničnici, kao i američki u Kongresu SAD, upozorili na opasnost destabilizacije na Balkanu - kaže Trnka.