Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) spreman je da na liječenje primi bolesne i ranjenje stanovnike Palestine, koji su u pojasu Gaze izloženi agresiji na njihovu zemlju.
Na poziv resornih kantonalnih i federalnih ministarstava, a posredstvom Ministarstva civilnih poslova BiH, iz KCUS-a su naveli da raspolažu kapacitetima i da su spremni da prihvate bolesnike iz Gaze svih uzrasta, svih životnih dobi, uključujući i pedijatrijsku populaciju.
Vršenje trijaže
Vršiteljica dužnosti generalne direktorice KCUS Hajrija Maksić na pres-konferenciji je kazala da trenutno nemaju informacije o vrsti i težini povreda, ali da će po prijemu biti izvršena trijaža pacijenata, dijagnostika i shodno vrsti povrede, odnosno bolesti, hospitaliozacija na odgovarajuću kliniku.
- S ranjenicima iz Gaze radit će naši ljekari, medicinsko i nemedicinsko osoblje, a formiranje timova je već u toku. Naši uposlenici imaju iskustva s ratnim povredama. Što se tiče prihvata pacijenata to je naša ljudska, ali i profesionalna obaveza. U ovom trenutku mi u BiH možda više nego drugi suosjećamo s narodom Palestine, jer znamo da je veliki broj naših ranjenika, sugrađana preživio zahvaljujući pomoći drugih zemalja i to nas dodatno obavezuje da prihvatimo bolesnike i ranjenike iz Gaze – kazala je Maksić.
Dodala je da će o broju pacjenata i vrsti povreda izvijestiti javnost nakon njihovog prijema.
V.d. direktora Discipline za nauku i nastavu Sanko Pandur kazao je da su svjesni iskustva kojeg imaju i moralne obaveze da se pomogne ljudima iz Palestine.
Široka društvena akcija
- Izražavamo široku dobrodošlicu ranjenicima i bolesnicima, koji će doći iz Gaze na liječenje u naše ustanove. To će zahtijevati ne samo medicinsku već i široku društvenu akciju, kako bi to uradili na pravi način, što nam je ljudska, profesionalna i moralna obaveza – kazao je Pandur.
Iz KCUS-su napomenuli da će nesmetano pružati usluge svojim pacjentiima i da prijem bolesnika iz Gaze neće utjecati na tretman i pružanje usluga pacijenata.