SAOPĆENJE ZA JAVNOST

Klinika za radiologiju KCUS-a: Značajno unaprijeđena interventna radiologija

Jedna od značajnijih procedura koju smo uveli u kliničku praksu na Klinici za radiologiju je mikrotalasna ablacija (MWA), kazala je dr.Sabina Prevljak

Tim doktora s Klinike za radiologiju. KCUS

Dž. R.

8.10.2024

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu zbrinjava najveći broj pacijenata s područja cijele FBiH. Dnevno kroz ambulante KCUS-a prođe i do 15.000 pacijenata, a popunjenost bolničkih kapaciteta je od 60 – 80 posto.

Veliki trud

Kao najveća zdravstvena ustanova u BiH, Klinički centar UNSA redovno prati dešavanja na globalnom zdrastvenom planu, te se ulaže veliki trud u uvođenje inovativnih dijagnostičkih, hirurških i terapijskih procedura.

Direktorica Dijagnostičkih disciplina KCUS-a, prof. dr. Sabina Prevljak ističe da KCUS posebnu pažnju pridaje uvođenju procedura i metoda koje se koriste u dijagnostici i liječenju najtežih onkoloških oboljenja.

- Aktuelni statistički podaci govore da je u porastu broj onkoloških bolesnika, s toga činimo sve u okviru realnih mogućnosti kako bismo unaprijedili postojeće usluge u svim oblastima. Jedna od značajnijih procedura koju smo uveli u kliničku praksu na Klinici za radiologiju je mikrotalasna ablacija (MWA). Riječ je o proceduri koja koristi mikrotalasnu energiju za uništavanje tumorskog tkiva, a posebno se koristi u onkologiji za liječenje različitih vrsta karcinoma. Uvođenju procedure prethodilo je stručno usavršavanje našeg kadra, saradnja sa inostranim kolegama i partnerima, te niz drugih aktivnosti – pojasnila je prof. dr Prevljak.

Prof.dr Prevljak navodi da ovu tehniku uspješno izvode mladi tim interventnih radiologa, a ista je posebno korisna kada su tumori locirani na mjestima koja otežavaju tradicionalne hirurške intervencije ili kada pacijenti nisu idealni kandidati za operaciju zbog zdravstvenih problema ili uznapredovalih stadijuma bolesti.

Brži oporavak

Prema riječima šefa Klinike za radiologiju, doc.dr Fuada Zukića procedura se izvodi pomoću tankih iglenih elektroda koje se uvode kroz mali otvor na koži, pod kontrolom ultrazvuka ili CT-a, što omogućava precizno usmjeravanje mikrotalasne energije direktno na tumorsko tkivo.

- Ovaj minimalno invazivni pristup smanjuje potrebu za hirurškim tretmanom u velikom broju slučajeva i dovodi do bržeg oporavka pacijenata, kao i smanjenog rizika od komplikacija. Na Klinici za radiologiju KCUS smo u prošlosti pod supervizijom izvodili proceduru MWA, a nabavkom aparata za izvođenje MWA počeli smo samostalno izvpđenje navedene procedure. Naša iskustva pokazuju veoma nisku stopu recidiviranja tumorskih procesa, što ukazuje na efikasnost ove metode u kontrolisanju rasta tumora i smanjenju rizika od ponovne pojave bolesti – izjavio je doc.dr Zukić.

Doc.Zukić ističe da su u proteklih nekoliko dana, dr. Haris Kurić i dr. Muris Bečirčić samostalno uspješno izveli mikrotalasnu ablaciju metastatske promjene u parenhimu jetre kod pacijenta koji nije bio idealan kandidat za klasično operativno liječenje.

- Ova procedura je omogućila ciljanje tumorskog tkiva uz minimalno oštećenje okolnog zdravog tkiva, što je ključno za postizanje optimalnih rezultata i smanjenje komplikacija. Naši pacijenti su pokazali značajno poboljšanje u kvalitetu života, kao i smanjenje simptoma povezanih s tumorom. Mikrotalasna ablacija predstavlja vrijednu opciju u tretmanu naših pacijenata, posebno pacijenata sa metastatskom bolešću ili pacijenata koji nisu kandidati za tradicionalne hirurške intervencije. Pored kolega Bečirčića i Kurića koji su specijalizirani za nevaskularne interventne procedure i periferni vaskularni segment, zahvate u oblasti neurointerventne radiologije duži niz godina uspješno izvode kolege dr. Deniz Bulja i dr. Odej Ali Abud - kazao je doc.dr Zukić.

VD Generalna direktorica, prof.dr Hajrija Maksić istakla je da pravovremena dijagnostika čini temelj uspješnog liječenja, te se shodno tome značajnije ulaže u razvoj i unaprijeđenje ove Discipline u KCUS-u.

- Shodno povećanom broju zahtjeva pojačali smo značajno edukacije i stručna usavršavanja, te unaprijedili komunikaciju i saradnju s Medicinskim fakultetom UNSA, sa kojim je nedavno potpisan Ugovor o saradnji. Saradnjom sa Medicinskim fakultetom dobrim dijelom smo rasteretili Patologiju KCUS-a, u okviru koje se rade desetine hiljada analiza mjesečno iz cijele Federacije BiH. Na Radiološkoj klinici mjesečno pružimo više od 25.000 usluga, od čega je najveći broj MRI/MRA. Posebno smo ponosni na razvoj interventne radiologije, gdje imamo educirane i već uhodane timove ljekara koji rade kompliciane zahvate koje ranije nismo bili u mogućnosti pružiti našim građanima. Sve interventne procedure zahtjevaju posebne aparate koje nastojimo nabaviti – izjavila je prof.dr Maksić. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.