SARAJEVO

Sastanak Parlamentarnog odbora EU i BiH za stabilizaciju i pridruživanje: EU ima nedovršenog posla na zapadnom Balkanu

Ćosić je kazao da je sastanak ishodio zajedničkom izjavom čiji potpisnici su on i Davor Ivo Stier

Nakon sastanka. Fena

FENA

prije 5 dana

 U Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu je održan peti sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) između Evropske unije i Bosne i Hercegovine.

Dopredsjedavajući Odbora Zdenko Ćosić je nakon toga izjavio novinarima da je održavanje sastanka već samo po sebi pozitivna vijest, da su članovi razmijenili mišljenja i dogovorili naredni susret za kraj februara iduće godine u Strazburu.

- Raspravljali smo o odnosu Bosne i Hercegovine i Evropske unije, o sljedećim koracima koje imamo napraviti na tom putu; čula su se naravno i različita mišljenja, ali ono što ohrabruje je da imamo zajednički nazivnik, konsenzus neovisno iz koje političke opcije dolazili i je li ona na vlasti ili opozicija - da smo svi zainteresirani, odlučni i vidimo budućnost Bosne i Hercegovine, bez ikakve alternative, u Evropskoj uniji – kazao je Ćosić.

Na tom putu će biti poteškoća i izazova, kako je dodao, a danas je objavljen i Izvještaj Evropske komisije o BiH te dogovoreno da će ga šef Evropske unije i formalno prezentirati vrlo skoro Komisiji za evropske integracije te da će biti intenzivirani odnosi ne samo među parlamentima Evrope i BiH, već i među parlamentima regije zapadnog Balkana u okviru obaveza i aktivnosti iz Berlinskog procesa.

Zajednička izjava

Ćosić je kazao da je sastanak ishodio zajedničkom izjavom čiji potpisnici su on i predsjedavajući Odbora Evropskog parlamenta za BiH i Kosovo Davor Ivo Stier.

Nakon Ćosića, novinarima se obratio i Stier rekavši da je nakon ohrabrujućih poruka Bosni i Hercegovini od predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, održana današnja peta sjednica međuparlamentarnog odbora. Dogovor o sljedećem sastanku za februar iduće godine u Evropskom parlamentu u Strazburu Stier je naglasio kao značajnu stvar jer je među 14 prioriteteta i kontinuitet zasjedanja Odbora, što je bitno i za dokazivanje da Bosna i Hercegovina ispunjava i na taj način jednu od njenih obaveza na evropskom putu.

- S obzirom na to da je Evropska komisija objavila Izvještaj o Bosni i Hercegovini, mi smo danas raspravljali o sljedećim potrebnim koracima kako bi bili otvoreni pregovori, ali trebamo još održati međuvladinu konferenciju, za šta su potrebni određeni koraci koji su već poznati bh. javnosti, ali i naglašeni u Izvještaju, pa se i o tome raspravljalo. Međutim, naglasak je bio i na onome što je već postignuto, pa želimo istaknuti da smo ohrabreni i u današnjim razgovorima i onim koje smo imali tokom posjete naše delegacije iz Evropskog parlamenta i susrete sa svim relevantnim političkim čimbenicima u zemlji. Vidi se opredijeljenost za put ka punopravnom članstvu zemje u EU. Naravno da postoje i različiti tonovi, ali ono što spaja veliku većinu ljudi u BiH je upravo ta želja da se BiH pridruži demokratijama ove evropske porodice unutar Evropske unije - rekao je Stier.

Uloga evropskih partnera je ohrabriti sve reforme potrebne na tom putu i s druge strane, unutar evropskih institucija istaknuti Bosnu i Hercegovinu visoko na dnevnom redu jer proširenje je ponovno aktuelno u evropskim institucijama.

Stier je najavio imenovanje nove evropske izaslanice koja će se isključivo baviti pitanjima proširenja, ali je bitno, dodaje on, da uz potporu Ukrajini ne treba zaboraviti "da imamo nedovršenog posla i na zapadnom Balkanu te da je u tom kontekstu vrlo bitno podržati reformske napore i evropski put Bosne i Hercegovine“.

Danas je razgovarano o potrebnim narednim koracima i fazama pripremljenosti određenih zakona, a prema riječima Stiera, raduje također što je ugovor sa Frontexom spreman za potpisivanje.

Status kandidata

Po njegovim daljnjim navodima, također je bitno istaknuti da su evropski parlamentarci još jednom izrazili solidarnost sa Bosnom i Hercegovinom nakon katastrofalnih nedavnih poplava. Nakon što je BiH dobila status kandidata, ona može računati i na aktivaciju Fonda solidarnosti Evropske unije do kraja godine. Vlasti BiH imaju vremena za upućivanje sve potrebne dokumentacije, a potom će Evropski parlament izglasati odluku o novcu kako bi i na taj način bila ukazana pomoć Bosni i Hercegovini.

Stier još jednom naglašava da nove geopolitičke okolnosti, koje su visoko na dnevni red u Evropskoj uniji vratile proces poširenja, znače i priliku za BiH.

- Naša poruka je da tu priliku treba iskoristiti i ohrabrenje je kolegama iz Parlamentarne skupštine i BiH i našim svim sugovornicima iz političkog života da ova prilika bude iskorištena što prije - kazao je Stier, predsjedavajući Odbora Evropskog parlamenta za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, ujedno dopredsjedavajući Odbora koji je zasjedao danas u Sarajevu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.