Na lokalnim izborima u Gradačcu uvjerljivu pobjedu u utrci za gradonačelnika ostvario je kandidat SDA Hajrudin Mehanović, i to s 2.700 glasova više od dosadašnjeg gradonačelnika Edisa Dervišagića.
Nije tajna da je on ranije bio jedan od omiljenih kadrova Fadila Novalića, pravosnažno osuđenog bivšeg premijera Federacije BiH, koji je uspješno izlobirao da on nakon općih izbora bude postavljen na poziciju ministra unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
Tražena ostavka
Njegov mandat ministra obilježilo je nekoliko brutalnih ubistava na području TK, a na koje možda i sama policija nije mogla da utječe.
No, slučaj da je policajka Policijske uprave Gradačac Dženana Selimović imala kontakte s ljudima iz kriminalnog miljea, poput Nermina Sulejmanovića, koji je kasnije počinio trostruko ubistvo, te slučaj ubistva Amre Kahrimanović u Tuzli, koju je svirepo usmrtio policajac Elvis Ćustendil iz službenog pištolja, iako je bio na godišnjem odmoru, dosta su poljuljali povjerenje u policiju.
Preživio je nekako Hajrudin Mehanović zahtjev za ostavku prije nekoliko mjeseci pa je dobio poziciju gradonačelnika voljom građana, no sve nakon toga je bilo sporno.
U izbornoj noći je Mehanović poručio da pobjedu posvećuje pravosnažno osuđenom premijeru koji je na izdržavanju zatvorske kazne Fadilu Novaliću. Nije se zadržao na tome, nego je prošle sedmice otišao na „jednodnevni izlet“ u Vojkoviće.
- Selektivna pravda je nepravda, i treba biti ispravljena, a iskušenja su veća što je osoba bolja. Molim Boga da premijer iz svega ovoga izađe još jači i da pomogne da se popravi stanje u našoj domovini - poručio je Mehanović nakon susreta s Novalićem.
Da stvar bude gora, Mehanović još nije preuzeo gradonačelničku poziciju, nego se s presuđenim kriminalcem sastao kao, i dalje, ministar unutrašnjih poslova TK.
Fuš respiratori
Postavlja se pitanje kakva se poruka šalje drugim policijskim službenicima, kada ministar vrlo transparentno ovakvo nešto radi. Pitanje je i koja je razlika između ranije navedene Dženane Selimović i još aktuelnog ministra.
I ne, nije Novalić ni Lav Trocki, ni Aleksej Navaljni, ni žrtva „Sarajevskog procesa“, kako bi to mnogi u SDA htjeli predstaviti, nego neko ko je stavio potpis, vjerovatno prema nečijoj naredbi, za nabavku fuš respiratora.
Sinhronizirani napadi
SDA štićenjem svog kriminala zaziva anarhiju i pokušava srušiti Sud BiH baš u trenutku dok se vodi sudski proces protiv predsjednika RS Milorada Dodika i dok iz RS traju nezapamćeni napadi na ovu instituciju. Da li postoji povezanost između ovih procesa, kako to predsjednik NiP-a Elmedin Konaković kaže, nije lako sa sigurnošću tvrditi, ali su u svakom slučaju ovakvi postupci simptomatični.