TEMA

Stavovi slični, a razlike u detaljima i iznosima: Vlada, sindikati i poslodavci žele više plaće za radnike

Naš je prijedlog da se promijeni formulacija “radni učinak”, da to bude naknada za ostvarene rezultate rada, kaže Smailbegović

Radnici. Anadolija

Alen Bajramovic

22.11.2024

Vlada FBiH je prije 10 dana u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog dopuna Zakona o porezu na dohodak, prema kojem bi u neoporezivi dio plaće bila uvedena naknada za radni učinak. Time bi se, prema planu Vlade, uz najavljeni rast minimalne plaće sa 619 na 700 KM, s naknadanama za topli obrok i prijevoz, ukupna primanja radnika u 2025. godini povećala na više od 1.200 KM.

Iako različito gledaju na pojedine prijedloge Vlade i po nekim pitanjima imaju drugačije stavove, želju da standard radnika od januara bude bolji, osim sindikata, pokazuje i Udruženje poslodavaca (UP) FBiH.

Predsjednik UPFBiH Adnan Smailbegović kaže da bi formulacija neoporezivog dijela plaće kao naknade za radni učinak donijela pravnu konfuziju.

Smailbegović: Vrlo fleksibilno. Anadolija

- Naš je prijedlog da se promijeni formulacija “radni učinak”, da to bude naknada za ostvarene rezultate rada. Rezultati rada su različiti, može se nekome dati više ili manje, a neka će kompanija odlučiti da svim radnicima isplati određeni iznos. To bi bilo vrlo fleksibilno, a nije u koliziji sa Zakonom o radu. Tražili smo da taj neoporezivi iznos bude 450 – 500 maraka, ali on ne bi smio biti obavezan. Pošto potpisujemo kolektivne granske ugovore sa sindikatima, obavezat ćemo se da u nekim branšama dio tog iznosa bude obavezujući, jer nisu sve branše iste, ne mogu u istoj ravni biti metal i tekstil. Pustili bismo da se sindikati i poslodavci iz svake branše dogovore - kaže Smailbegović za "Avaz" te dodaje da bi neoporezivi dio bio isplaćivan samo kao dodatak na iznos plaće isplaćen u novembru ove godine.

Sindikati ostaju kod zahtjeva da minimalna plaća u 2025. iznosi 70 posto od prosječne, odnosno oko 980 KM, te podržavaju prijedlog poslodavaca da neoporezivi dio iznosi do 500 KM.

- On bi se odnosio samo na realni sektor, tako bi minimalna plaća s toplim obrokom i prijevozom iznosila 1.313 KM, a s neoporezivim dijelom do 1.800 KM. To je nešto s čime bi radnik, koliko-toliko, mogao živjeti normalno. Izmjenama zakona o plaćama u organima vlasti FBiH, i plaće u javnom sektoru trebaju se barem dijelom uskladiti s rastom potrošačkih cijena - kaže Samir Kurtović, predstavnik 19 granskih sindikata u okviru SSSBiH.

Kurtović: Realni sektor. Screenshot

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.