DAN DRŽAVNOSTI

Bećirović: Pred nama je izgradnja dva najvažnija mosta u 21. stoljeću, prema evropskom i NATO savezu

Naveo je da je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama pokazala da BiH treba znanje, hrabrost i karakter

Denis Bećirović. E. Tihak / Avaz

E. Ć.

25.11.2024

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se na svečanom prijemu povodom Dana državnosti BiH u sarajevskoj Vijećnici.

- Poštovane građanke i građani Bosne i Hercegovine, ekselencije, cijenjeni gosti. Danas obilježavamo i slavimo državni praznik – Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Državni praznik i državu imamo zahvaljujući antifašistima, zato duboko poštovanje iskazujem antifašistima koji su u Drugom svjetskom ratu obnovili državnost Bosne i Hercegovine i od 1992. do 1995. odbranili njenu nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet.

Historijski odgovor

ZAVNOBIH je historijski odgovor na politike podjele Bosne i Hercegovine. Velikodržavni protogonisti pokušali su sporazumom Cvetković – Maček 1939. raskomadati Bosnu i Hercegovinu. Ipak, nisu uspjeli. Bh. antifašisti su upravo putem ZAVNOBIH-a pobijedili politike podjele naše države. Oni su demonstrirali smisao za politiku kontinuiteta s historijskom egzistencijom bh. države. Antifašisti su obnovili državnost i teritorijalno jedinstvo Bosne i Hercegovine.

Zato nije slučajno da je na drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a definirana kao zajednička i nedjeljiva domovima. Ovaj pojam nedjeljivosti treba posebno naglasiti jer je od ključne važnosti. Svi oni koji i danas nasrću na našu državu, moraju znati da je Bosna i Hercegovina nedjeljiva. Neka to trajno upamte – Bosna i Hercegovina je nedjeljiva država - rekao je Bećirović.

Potom je objasnio zbog čega "ZAVNOBIH danas smeta velikodržavnim protagonistima".

- Zato što su se bosanskohercegovački antifašisti na zasjedanjima ZAVNOBIH-a opredijelili za cjelovitu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu, naspram četničkog projekta "Velike Srbije" i ustaškog projekta "Velike Hrvatske". ZAVNOBIH je historijska prekretnica i epohalni poraz destruktivnih politika koje su namjeravale podijeliti Bosnu i Hercegovinu - naveo je on.

Bećirović je dodao da o 25. novembru treba govoriti novim naučnim uvidima, novim naučnim elaboracijama, novim naučnim i političkim razumijevanjem ZAVNOBIH-a.

Odbaciti iluzije i populizam

- Nauka i umjetnost ne mogu biti nacionalističke. Nauka i umjetnost su univerzalne i ne smiju se svesti u etničke okvire. Naša uloga je da znanjem povežemo prošlost i budućnost - kazao je Bećirović.

Istakao je da BiH mora smoći snage da odbaci iluzije i populizam. Naveo je da je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama pokazala da BiH treba znanje, hrabrost i karakter.

- Naša bosanskohercegovačka poruka je univerzalna. Umjesto rušenja, gradimo mostove. Kao što su naši slavni preci gradili mostove, tako i mi moramo - rekao je Bećirović.

I sami smo iskusili patnje

Naglasio da je pred BiH dovršetak izgradnje dva najvažnija mosta u 21. stoljeću - prema evropskom i evroatlantskom savezu država.

Dotaknuo se i svjedočenju ogromnim patnjama ljudi u Pojasu Gaze, Ukrajini i drugim dijelovima svijeta te da u Bosni i Hercegovini razumiju ugrožene i obespravljene.

- I sami smo iskusili patnje i stradanja tokom 1990-ih godina. Za nas su svi ljudski životi jednako vrijedni - poručio je Denis Bećirović.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.