Ako u narednoj godini ostane isti izračun za redovno usklađivanje penzija, tojest njihovo uvećanje kao do sada, penzioneri u Federaciji BiH će dobiti, doslovno, mrvice. Penzije se, podsjetimo, redovno usklađuju 15. aprila, i to prema trenutno utvrđenim parametrima, rastu potrošačkih cijena i BDP-a.
S druge strane, penzioneri već mjesecima traže izmjene i dopune Zakona o PIO na osnovu kojih bi se njihova primanja usklađivala na osnovu procenta porasta potrošačkih cijena i prosječnih plaća kao što je to slučaj u zemljama regiona gdje se to vrši dva puta godišnje.
Radna grupa
Također, penzije se mogu vanredno usklađivati i to jednom godišnje, međutim, kriteriji za to su vrlo zahtjevni, pa su penzioneri u ovoj godini ostali bez tog uvećanja. Činjenica je da je Federalna vlada formirala radnu grupu za izmjene i dopune Zakona o PIO, ali je do sada održan samo jedan sastanak. U slučaju da se ne izvrše izmjene Zakona o PIO do 15. aprila, penzioneri će po osnovu usklađivanja dobiti mizerno uvećanje.
- Posmatrajući ekonomske parametre za redovno i vanredno usklađivanje penzija u 2025. godini, na osnovu dosadašnjih dostupnih indikatora sa krajem novembra vezano za kretanja cijena - inflaciju u FBiH, te procjena kretanja ekonomskog rasta za 2024. godinu, može se govoriti o nivou redovnog usklađivanja od oko dva posto ili nešto čak manje od toga, što će zavisiti od stope ekonomskog rasta, a koji će prema svemu sudeći biti oko 2,5 posto – objašnjava za „Avaz“ ekonomski stručnjak i analitičar Faruk Hadžić.
Trenutni nivo inflacije je, kako navodi, oko 1,3 posto u prosjeku za 2024. godinu, što znači da kada se ova dva parametra saberu i podijele s brojem dva, dobijemo oko dva posto ili nešto manje, zavisno šta će se dešavati tokom decembra.
Dosta skroman
- Bez obzira na to, ovaj nivo usklađivanja je dosta skroman i neće zadovoljiti populaciju penzionera, jer troškovi života su veći nego što to zvanična statistika pokazuje. Ako se zadrži ova stopa ekonomskog rasta, sasvim je izvjesno da ni od vanrednog usklađivanja penzija neće biti ništa – naglašava Hadžić.
Ipak, kako navodi, Vlada FBiH bi trebala razmisliti da po hitnom postupku uputi u proceduru izmjene i dopune Zakona o PIO, gdje bi se dodale nove odredbe vezano za fleksibilnije kriterije vanrednog usklađivanja penzija, u slučaju da je redovno usklađivanje ispod nekog nivoa.
- Na ovaj način bi Vlada imala diskreciono pravo da uskladi penzije ako to bude potrebno, jer prema svemu sudeći iz današnje perspektive, redovno usklađivanje će biti skromno – govori Hadžić za "Avaz".
Hoće li biti dovoljno ruku
Radna grupa za izmjene i dopune Zakona o PIO sastala se tek jednom do sada, kako nam je potvrdio jedan od članova Mustafa Zeba, predsjednik Saveza penzionera Kantona Sarajevo.
- Zastupamo stav da od svojih zahtjeva nećemo odstupiti. Osim izmjene parametara, pogotovo, BDP-a koji nam je kočnica, tražili smo da se u članu 79. Zakona o PIO riječ usklađivanje mijenja sa uvećanje, kao i da ta isplata bude 1. januara i 1. jula kao što je u zemljama okruženja. Vidjet ćemo hoće li u Parlamentu biti dovoljno ruku da se izglasaju te izmjene, a mi se nadamo da hoće i nastojimo da se sve završi do 15. aprila kako ne bismo upali u zamku. Jer, ekonomski analitičari i stručnjaci kažu da po trenutnim parametrima uvećanje penzija može biti maksimalno do tri posto. To je mizerno i ponižavajuće – kaže Zeba za "Avaz".
Vjeruje da će Radna grupa do kraja godine završiti svoj dio posla i predati sve Vladi FBiH.