TikTok izazov, poznat kao “Superman”, postao je popularan među djecom i mladima u BiH, a prema podacima policijskih agencija i zdravstvenih ustanova rezultirao je povredama više od 20 mališana iz Banje Luke, Laktaša, Maglaja, Sarajeva... Zbog još jednog izazova koji se širi putem ove društvene mreže neka od djece zadobila su i teže povrede.
- Djeca i adolescenti su posebno podložni uticaju društvenih mreža zato što u ovoj fazi života traže načine da se istaknu i dobiju priznanje, često i kroz izazove koje vide kao priliku za dokazivanje. Jedan od razloga je i pritisak vršnjaka, strah od isključivanja i želja da pripadaju određenoj grupi. Zbog nedovoljno razvijenog frontalnog korteksa, djeca i adolescenti teže razumiju dugoročne posljedice svojih postupaka. Također, TikTok promovira sadržaje koji izazivaju pažnju, pa izazovi poput ovog lako postaju viralni, potičući mlade da ih isprobaju – kaže psihologinja i stalna sudska vještakinja Vildana Zrnanović – Hasanović za "Avaz".
Roditeljima preporučuje da razgovaraju sa djecom o rizicima, opasnostima i posljedicama izazova poput “Supermana” i potencijalnim posljedicama.
- Potrebno je poticati kritičko razmišljanje i pomoći djetetu da preispituje sadržaje na društvenim mrežama, ali i postaviti granice u korištenju tehnologije, ograničiti vrijeme provedeno na društvenim mrežama i nadzirati sadržaje koje dijete konzumira. Naravno, roditelj treba biti pozitivan uzor i pokazivati zdrav odnos prema tehnologiji i društvenim mrežama, te jačati samopouzdanje djeteta. Važno je da roditelji i društvo zajedno rade na osnaživanju djece da donose sigurne i odgovorne odluke u digitalnom dobu – ističe Vildana Zrnanović - Hasanović za "Avaz".