Dekan Elektrotehničkog fakulteta Jasmin Velagić kazao je za "Dnevni avaz“ da još uvijek nije donesena konačna odluka da li će se sutra održati vanredna sjednica Senata UNSA po zahtjevu 13 dekana na kojoj bi se imenovao vršilac dužnosti rektora. Dodao je da će tu odluku donijeti nakon dodatnih konsultacija između sebe.
U pismu koje je jučer uputio Tarik Zaimović senatorima upravo je dekana Jasmina Alagića upozorio da "ne dovodi Univerzitet u pravnu nesigurnost i haos i da ne prihvata medijski pritisak“.
"Da ne bude haosa"
Naime, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS i Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS su utvrdili da procedura izbora rektora nije bila u skladu s propisima zbog čega su tražili poništenje izbora rektora. Zaimović nikada nije upisan ni u sudski registar iz istih razloga te sada Univerzitet nema ovlaštene osobe.
Odgovarajući na optužbe Zaimovića, on kaže da su 13 dekana legalisti, da su za to da se sve mjere poštuju i za to da ne bude haosa, a ne suprotno.
- Mi trenutno imamo problem sa svim stvarima, jer se ne priznaje potpis rektora, a to dovodi u problem i nas dekane. Nije pitanje ko će biti rektor, nego želimo da Univerzitet u Sarajevu radi u skladu sa zakonom, da se isplaćuju honorari, a brojni fakulteti imaju problem i sa kupovinom opreme – rekao je Velagić za “Avaz”.
Spriječiti nesigurnost
Pojašnjava da problem na Univerzitetu zbog ove situacije postoje od prošlog mjeseca, a da je ključno to da rektor mora potpisati sve preraspodjele, zbog čega je kasnila i isplata plaća na Univerzitetu u Sarajevu.
- Nije stvar jesam li ja ili bilo ko od nas za nekog, da li nam se sviđa ili ne, nego je ovaj potez briga za radnike. Ako mi je radnik otišao na neku konferenciju van države, njemu se ne može vršiti refundacija sredstava. Obaveza nas kao senatora je da spriječimo ovu nesigurnost – pojasnio je Velagić za “Avaz”.
Inače, Zaimović je u pismu upućenom senatorima jučer pisao da on ne može poništiti izbor rektora, iako to od njega ni ne traži, nego decani traže vanrednu sjednicu Senata UNSA na kojoj će se to riješiti. Ono što je još interesantno je da je Zaimović u pismo navodio i primjere drugih institucija koje nisu provodile odluke inspekcija, valjda, aludirajući da je to normalna praksa. Da je to normalno, inspekcije ne bi ni postojale, nego bi se slične stvari isključivo sudski završavale.
Zaimović je poručio dekanima "da ne prave medijsku predstavu niti kreiraju neki novi slučaj KCUS-a".