Predsjednica Udruženja mladih osoba s invaliditetom "Ružičnjak-Los Rosales“ iz Mostara Jasna Rebac, za "Avaz“ je pričala o potrebama osoba s invaliditetom i kako ih uključiti u lokalnu zajednicu.
Jedan od primjera uspješne rehabilitacije je Dženana Terzić, osoba s invaliditetom i samohrana majka dvojice sinova s invaliditetom, koja hrabro korača u nove pobjede, zajedno s njima se bori za svakodnevicu koju mnogi uzimaju zdravo za gotovo.
Jačanje kapaciteta
"Ružičnjak“ je nevladina, neprofitna organizacija osoba s invaliditetom starijih od 18 godina. Članovi su i muškarci i žene, a profilirala se kao lider organizacija u koaliciji HNK s divnim imenom –„ Zajedno smo jači“ koja uključuje organizacije i iz Čapljine, Čitluka, Jablanice, Prozor-Rame, Mostara i Konjica.
- Kroz različite aktivnosti i brojne projekte utemeljili smo dva organa, a to je Vijeće mladih osoba s invaliditetom i Forum žena osoba s invaliditetom. Kao članica Foruma je i Dženana Terzić, 51, koja je nakon uključenja u „Ružičnjak“ i prolaska kroz razne rehabilitacijske radionice centra „Los Rosales“ uspjela ojačati i dići svoje kapacite te dobiti posao u socijalnom preduzeću u zaštitnoj radionici RADIN (Rad i Inkluzija). Utemeljitelj tog socijalnog preduzeća je upravo Udruženje“ Ružičnjak“ – kazala je Rebac.
Udruženje nastoji kroz socijalizaciju, jačanje pojedinačnih kapaciteta, ojačati i kapacitete Udruženja i koalicije, kako bi članovi lakše ostvarili svoja tražena prava.
- Dženana je jako vrijedna članica Foruma žena s invaliditetom. Također je vrijedna i kao zaposlenica zaštitne radionice RADIN. Ima dva sina i kao samohrana majka možemo reći da je žena borac. Imala je veliku podršku u svojoj majci, koja više nije među nama i koja ju je mnogo čemu naučila. Ona je zajedno sa svojim sinovima uspjela formirati svoj život na najbolji način u lokalnoj zajednici, ali i na svoje lično zadovoljstvo i svih oko njih – kazale je Rebac.
Adekvatna prilika
Istaknula je da, ako se svi potrude da prepoznaju sposobnosti osoba s invaliditetom, pogotovo mladih, može učiniti mnogo za njihov napredak.
- Mislim da na primjeru Dženane Terzić, majke heroja, koja je uspješno obrazovala djecu u skladu s njihovim mogućnostima, brine o njima, o sebi, može se kazati osobe s invaliditetom mogu, žele i hoće, ali ako im društvo pruži adekvatnu priliku. Ona je jeftinija nego ulaganje u socijalne pomoći i davanja, i ne treba gledati na njih samo kao na osobe koje ne mogu – kazala je Rebac.
Dženana Terzić je za "Avaz“ kazala kako je veoma zahvalna jer joj je Udruženje mnogo pomoglo, u svemu što je trebalo. Završila je srednju krojačku školu, a sada radi u restoranu. Ona je, također, poslala poruku svima:
- Vjerujte u sebe i da mnogo toga možete postići. Ako sam ja uspjela, sigurno možete i vi – kazala je Terzić.
Najbolji primjeri
Dženana i njeni sinovi su najbolji primjeri koliko osobe s invaliditetom mogu doprinijeti, ne samo vlastitom radu i napretku već i građenju društva jednakih prilika.
Oni ne žele da budu korisnici socijalne pomoći, ne žele da prazne budžet, nego da budu korisni zaposlenici u lokalnoj zajednici te da svojim radom, osposobljavanjem, doprinosom, pune te budžete, kako bi i neko drugi mogao bolje da živi, kazala je Rebac.