ŠTA SE ČEKA

Crna Gora najavljuje stroži zakon, Hrvatska uvela nove mjere: Sigurnosni problemi u BiH se guraju pod tepih

Vidimo aktivnosti odgovorne vlade koja izlazi ususret potrebama i zahtjevima građana, kaže Hadžović

Prebacivanje ranjenih u školi u Zagrebu. Facebook

Alen Bajramovic

prije 10 sati 18 minuta

Nakon zločina na Cetinju Vlada Crne Gore najavila je usvajanje novog zakona o oružju, te rigorozna pravila po kojima će svi koji ga posjeduju morati obnoviti dozvole, uz prethodne psihološke i sigurnosne provjere. Najavljene su i ozbiljne kazne za one koji u naredna dva mjeseca, koliko traje kampanja “Poštuj život, vrati oružje”, ne predaju ilegalno naoružanje.

Zaključavaju škole

U Hrvatskoj, nakon napada u zagrebačkoj školi Prečko, drugo polugodište počelo je uz primjenu novog sigurnosnog protokola, prema kojem se škole zaključavaju i u njih se može ući samo uz najavu. U sve škole najavljeno je uvođenje novog radnog mjesta – operativnog radnika za sigurnost i civilnu zaštitu.

Iako se potezi vlasti susjednih država dočekuju s nepovjerenjem, pa i kritikama, činjenica je da tragedije barem ne prolaze bez ikakvih reakcija. S druge strane, problemi u BiH odlaze pod tepih, a prema riječima direktora Centra za sigurnosne studije Denisa Hadžovića, građani se izluđuju novim temama, a ne rješavaju se pitanja njihove sigurnosti za koja su svakako najviše zainteresirani.

Hadžović: Svađa političara. Facebook

- Vidimo aktivnosti odgovorne vlade koja izlazi ususret potrebama i zahtjevima građana, koji su vidno uznemireni nakon ubistva i ranjavanja u školi. Mjere su privremenog karaktera, ali će one biti testirane u praksi i iz njih će se izvući najbolje strategije za budućnost. Ono što nedostaje u BiH je politička volja da se nešto zaista i riješi. Čeka se da se pažnja medija s femicida, sigurnosti u školama, dojava bombi, organizovanog kriminala i hapšenja 12 policajaca u Kaknju, preusmjeri na neke rekonstrukcije vlasti i svađe političkih aktera – kaže Hadžović.

Nelegalno oružje

On očekuje da i domaće vlasti počnu rješavati sigurnosne izazove ili stvarati pretpostavke da se s njima lakše izađe na kraj. Zajedničko većini ubistava i incidenata u regionu i kod nas je nelegalno naoružanje na koje se već godinama upozorava kao na najozbiljniju sigurnosnu prijetnju.

Minimalne kazne

- Redovne kampanje policijskih struktura ne daju rezultate, blaga sudska politika sigurno je jedan od razloga jer uglavnom se za ilegalno posjedovanje naoružanje izriču uvjetne ili minimalne kazne, što pogoduje kriminalcima da nastave. Sveobuhvatna akcija na prikupljanju naoružanja na području cijele BIH, s rokovima i strožim sankcijama su mjere koje se trebaju poduzeti. Uz pooštravanje kriterija za izdavanje dozvola. Ono što je kritično jeste da je više od 95 posto krivičnih djela koja se počine uz upotrebu oružja povezano s nelegalnim naoružanjem – ističe Hadžović, te dodaje da je to jedna od dugogodišnjih mjera na koju nas upozorava i EU.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.