ZAJEDNIČKI ZAHTJEVI

Boračka i udruženja žrtava rata: Bez odlaganja procesuirati predmete sa A-liste Haškog tribunala, negatore genocida i onih koji veličaju ratne zločince

Većina boračkih i udruženja žrtava rata imaju zajednički koncept djelovanja, rekao je Tahirović

Tahirović: Danas prezentujemo zajedničke zaključke. Anadolija

Alen Bajramovic

15.1.2025

Predstavnici većine boračkih i udruženja žrtava rata danas u 12 sati potpisat će zajednički zahtjev nadležnim institucijama u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina u BiH. 

Savez demobilisanih boraca, Zahtjev će potpisati predstavnici Organizacije porodica šehida i pogiulih boraca, Saveza ratnih vojnih invalida, Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja, Udruženja generala, Jedinstvene organizacija boraca “Unija veterana”, Saveza paraplegičara, Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa, Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 92-95, Saveza logoraša u BiH, Unije civilnih žrtava rata, Saveza porodica nestalih, Udruženja žena Podrinja, “Čuvara Bosne”, Udruženja žrtava rata Foča 92-95

- Većina boračkih i udruženja žrtava rata imaju zajednički koncept djelovanja. Danas prezentujemo zajedničke zaključke kojima tražimo da se vrati procesuiranje ratnih zločina u okvire koji su uspostavljeni pred Haškim tribunalom, a to je prevashodno A lista haškog tribunala – kazao nam je predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović.

Udruženja traže od Tužilaštva BiH i VSTV-a BiH da, u saradnji s Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove i OSCE-om, hitno izvrše reviziju Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina i da odmah i bez odlaganja pristupe procesuiranju predmeta sa A-liste Haškog tribunala, u skladu s Pravilima puta Rimskog sporazuma. Udruženja traže i da se odmah pristupi procesuiranju negatora genocida, onih koji veličaju ratne zločine i glorifikuju zločince, jer od izmjena Krivičnog zakona BiH za ovo krivično djelo niko nije odgovarao od izmjene Krivičnog zakona BiH. Očekuje se i početak procesuiranja zločina počinjenih tokom opsade u zaštićenim zonama UN-a, ubistava djece i civila u zaštićenim zonama UN-a i drugim mjestima u BiH, uključujući Mostar, Vitez i druge lokacije.

Očekuje se i nastavak rada na otkrivanju lokacija sa posmrtnim ostacima žrtava agresije na Bosnu i Hercegovinu, kako bi broj nestalih bio sveden na minimum, uz osiguranje procesnih mjera zaštite, imuniteta i materijalne nagrade za osobe koje pruže relevantne informacije. Udruženja zahtjevaju da se utvrdi koliko je predmeta procesuirano nakon 2005. godine protiv generala i komandanata ARBiH od strane Tužilaštva BiH, a koji nisu prethodno, u periodu od 1996. do 2005. godine, bili predati Haškom tribunalu na ocjenu, jer smatraju da takvi predmeti predstavljaju političku manipulaciju i pokušaj izjednačavanja strana putem falsificiranih optužnica. Od tužilaštva se traži da se odmah prekine kontinuirani progon osoba koje su više puta oslobađane pred domaćim i međunarodnim pravosuđem.

Od Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH, Parlamentarne skupštine BiH, a posebno Ministarstava pravde i vanjskih poslova udruženja traže da rade na zaštiti i afirmaciji naslijeđa MKSJ/MRMKS-a i potpisnicima inicijative čim prije dostave projekte i planove za očuvanje i zaštitu ovog naslijeđa, da pokrenu reformu pravosuđa kako bi se spriječilo falsificiranje historije, te da javno zastupaju primjenu nasljeđa MKSJ/MRMKS-a, koji je utvrdio agresiju na RBiH i dva udružena zločinačka poduhvata protiv BiH.

- Ako ne dobijemo tražene odgovore i ako se naši zahtjevi ne uvaže u roku od tri mjeseca, započet ćemo proceduru prekida saradnje s pravosuđem BiH i pokrenuti zahtjeve za aktivaciju MRMKS-a, odnosno završetak predmeta u BiH pod pokroviteljstvom MRMKS-a, koji se decenijama kriju i ne procesuiraju. Kompletiramo spiskove odgovornih koje ćemo prozivati i javno pozivati, a na kraju staviti na stub srama ukoliko ne odgovore historijskom zadatku – navodi se u zahtjevima boračkih i udruženja žrtava rata iz BiH.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.